Vstupní prostory střediska pro kontakt s veřejností v ostravské zoologické zahradě, kde je i expozice papoušků, volaly po opravě už dlouho. Budova z osmdesátých let minulého století už byla v havarijním stavu, byla v ní plíseň, do střechy zatékalo a teplo z ní unikalo jako voda z cedníku.

To se ale brzo změní. Ostravské zoo se konečně podařilo sehnat peníze na opravu a prostory promění do podoby imitující jihoamerický prales. Projekt je pojmenován Malá Amazonie.

„Rekonstrukce už začala, hotova by měla být do konce roku,“ uvedla Šárka Bartáková z ostravské zoo.

Vedle zlepšení technického stavu objektu, jeho estetizace a zpřístupnění pro vozíčkáře bude mít rekonstrukce i další přínos. Vytvoří se tam podmínky pro chov nového a pro návštěvníky atraktivního druhu zvířat, drápkatých opiček.

Konkrétně jde o tamaríny pinčí, kteří patří mezi ohrožené druhy živočichů. „Kromě toho tam najdou místo například některé druhy bezobratlých nebo malých obojživelníků,“ doplnila Bartáková.

Rekonstrukce vstupních prostorů střediska pro kontakt s veřejností přijde na dva miliony korun. Z toho největší část, jeden a půl milionu, získala zoo od Nadace OKD.

„Ostravská zoo patří k nejnavštěvovanějším a nejatraktivnějším místům regionu. Za jejím vzestupem v posledních letech stojí hlavně obětavá práce všech zaměstnanců zoo a jejich nápady, které proměňují areál v centrum plné pohody. A jejich záměr vybudovat u vstupu malý prales nás doslova nadchl,“ sdělila ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Zoo v Ostravě loni navštívilo asi 330 tisíc lidí. Do střediska pro kontakt s veřejností, jehož vstupní prostory se nyní opravují, přicházejí kromě běžných návštěvníků hlavně děti. Konají se tam totiž pravidelné přednášky a dvakrát ročně také celokrajské vědomostní soutěže, kterých se vždy účastní několik tisíc dětí. V příštím roce plánuje zoo rozšířit tyto vědomostní soutěže i o školáky z příhraničí Polska.