„Fakt, že u letiště v Mošnově město Ostrava buduje průmyslovou zónu, k takovému řešení přímo vybízel. Po dokončení tohoto spojení se stane letiště prvním v republice, které bude přímo napojeno na železniční trať. Rozvoj letiště považuje kraj za jednu ze svých priorit. Už v průběhu letošního října by mělo letiště obdržet certifikát, který jej zařadí do vyšší kategorie. Na letišti bylo totiž vybudováno moderní signalizační zařízení, které umožní letadlům přistávat i za snížené viditelnosti. Tím se Letiště Leoše Janáčka dostane na úroveň letišť v Ruzyni či Vídni,“ upřesnil Lukša.

Podle něj se v areálu mošnovského letiště také buduje informační centrum, ve kterém bude sídlit řízení leteckého provozu, záchranáři, hasiči i policisté a celníci.

Podle Lukši se zatím kraji ale jen obtížně daří přesvědčovat letecké dopravce, aby létali v závazku veřejné služby. „V loňském roce schválili krajští zastupitelé 700 milionů korun na rozlétání linek. Kvůli růstu cen leteckého benzinu se nám ale zatím nedaří přesvědčit dopravce, že by měli létat v závazku veřejné služby. I tak se nám ale podařilo od září rozšířit nabídku o lety do Moskvy. Věřím, že tato linka bude životaschopná a takzvaně probudí i další letecké dopravce,“ dodal náměstek hejtmana.