„Kazí to image této jinak výstavní zóny,“ kritizovala množství kasin na Hlavní třídě v Porubě Anna Babincová, jedna z obyvatelek této městské části.
Důchodce, který nechtěl zveřejnit své jméno, šel v miniprůzkumu Deníku s nevybíravými slovy ještě dál: „Heren a kasin je tu tolik, že už to nejde ani spočítat. Všechny by asi zrušit nešlo, ale aspoň částečné omezení bych uvítal. Nad ránem, když opilci opouštějí blikající automaty, je tu totiž kvůli těmto podnikům strašný hluk. Normální člověk si přitom ani nemá kam zajít s manželkou na kafe.“

Řešení měla přinést nová vyhláška omezující výherní hrací automaty ve frekventovaných částech Ostravy. V platnost vstoupila na počátku srpna. Ukazuje se však, že toho zatím příliš nezmůže. Provozovatelé heren jsou totiž o krok napřed a nahrává jim i nedokonalý zákon. Nové kasino tak v nedávné době mohlo bez problémů vzniknout například ve spodní části zmiňované Hlavní třídy.

„Vyhláška se vztahuje pouze na provoz výherních a hracích přístrojů, zatímco nové videoterminály a kasina spadají do kompetence ministerstva financí, které pro ně vydává povolení. Je navíc v této souvislosti paradoxem, že zatímco výnosy z takzvaných automatů patří obci, výnosy z videoterminálů a kasin spadají do příjmů ministerstva financí, takže obec k nim nemá vůbec žádnou náležitost,“ přiblížil komplikovanou situaci místostarosta Poruby Lumír Palyza.

Podle jeho dalších slov obce o tomto problému s ministerstvem jednají. To se podle vyjádření svého mluvčího Jakuba Haase snaží palčivou situaci vyřešit.

„Uznáváme, že současný zákon je špatný a že technologický pokrok spojený se vznikem videoterminálů předběhl dobu. Chceme problém řešit, ale není to jednoduché. V současné době probíhá tvorba nového herního zákona. Ten je nyní diskutován a připomínkován, do čehož jsou zapojeny i obce. Do konce roku má ministerstvo financí předložit věcný záměr zákona,“ sdělil Deníku Jakub Haas.

Obyvatelé města si tak budou muset ještě nějaký čas počkat, než začnou z výstavních částí Ostravy mizet kasina s výlohami lákajícími na obří jackpoty. A trvat bude i to, než zmizí také ony prosté automaty, na které má „páky“ nedávno schválená vyhláška.

„Vyhláška omezující provoz výherních hracích přístrojů byla projednávána několik měsíců a její příprava brzy vešla ve známost. Podnikatelé požadovali dlouhodobě dopředu schválení chodu provozoven a zákon neumožňoval zastavení tohoto procesu, takže povolení byla v rámci možností vydána,“ poznamenal ještě k tématu Palyza s tím, že v Porubě začnou první přístroje tohoto typu mizet až od příštího roku.