„V polovině srpna zde zjistil dobrovolný strážce CHKO Beskydy zvýšený úhyn raků. U odebraných vzorků provedli specialisté z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy testy a v jednom vzorku prokázali přítomnost plísně Aphanomyces astaci, která způsobuje račí mor. Ten je v současnosti jednou z největších hrozeb pro naše původní druhy raků - raka říčního a kamenáče. Je to onemocnění velice agresivní a snadno se šíří,“ uvedl Jiří Lehký ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.
Podle něj už experti z PřF UK v Praze zachytili pět případů, kdy v důsledku zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních raků.
Zdrojem nákazy jsou pravděpodobně nepůvodní americké druhy raků - rak pruhovaný a signální. Jejich výskyt zatím nebyl v Beskydech prokázán. „Je možné, že se sem nemoc dostala například s dovezenými a do toků vysazenými rybami z Polska - z oblastí, kde se běžně vyskytuje rak pruhovaný,“ dodal Jiří Lehký.
Vzhledem k tomu, že situace na Senici je opravdu vážná, informovala Správa CHKO Beskydy obce, rybáře i příslušné orgány ochrany přírody a vyzvala je k přijetí účinných opatření k potlačení nákazy a zajištění ochrany beskydské populace raka říčního, který je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny.
„Je třeba pokusit se vypátrat zdroj nákazy, zajistit další sledování raků v Senici a zjistit, ve kterých částech povodí Senice raci přežili. Omezit zde aspoň do konce letošní sezony rybářské aktivity,“ dodal Lehký.