Přestože už byla jednou schválena jeho demolice a radní na ni měli přislíbenou dvouapůlmilionovou dotaci od města, vítkovičtí zastupitelé tento týden rozhodli jinak. Odhlasovali, ať se zkusí dům nabídnout k prodeji. Nový majitel by ho musel opravit.

Architektonicky cenný dům z roku 1921 je ale velmi zchátralý a jeho rekonstrukce bude nákladná. Má poškozenou střechu, a protože se jeho demolice plánovala už několik let, vůbec se neudržoval. Všichni nájemníci, až na jednu sedmičlennou rodinu, se už přestěhovali do náhradních bytů.

Proti demolici domu se postavili opoziční zastupitelé ve Vítkovicích už na červnovém zastupitelstvu. Tehdy svůj názor neprosadili. Až tento týden. „Nechtěli jsme náš záměr prosazovat za každou cenu,“ vysvětlil starosta Vítkovic Petr Dlabal, proč nakonec se záměrem prodeje souhlasila většina zastupitelů, i z řady těch koaličních. Přesto si radní nechávají otevřená zadní vrátka. Zájemce o koupi domu musí složit kauci ve výši 2,6 milionu korun, což jsou náklady na demolici.

„Kdyby si to totiž případný kupec rozmyslel, nemuseli bychom už poté dotaci od města na demolici dostat. Za velmi krátkou dobu, po uzavření smlouvy, mu ji vrátíme, aby měl z čeho stavět,“ vysvětil starosta. Zájemci o koupi a opravu domu se musejí na radnici přihlásit do konce října.

Zatím jediným známých zájemcem je právě jeden z opozičních zastupitelů a bývalý starosta Vítkovic Aleš Dobrozemský. „Dělám to proto, že chci zabránit tomu, aby se ten barák zboural. Je ho škoda,“ říká Dobrozemský. Povinnost složit kauci mu ale zkomplikovala jeho plány. „Mám na opravu přislíbenou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, na kauci se to ale nevztahuje,“ podotkl Dobrozemský s tím, že vše nyní musí znovu promyslet.

Poslední nájemníci, kteří ještě Štramberskou 6 obývají, by se měli přestěhovat zhruba za měsíc a půl. Úřad městského obvodu Ostrava-Vítkovice pro ně dlouho náhradní byt odpovídající velikosti neměl. Řešení pro rodinu, která tam deset let bydlí a platí nájemné, našel až nedávno. „Nabídli jsme jim byt, který vznikne sloučením dvou menších, teď se tam dělají stavební úpravy,“ potvrdil starosta.