„Je to vždycky krásná podívaná pro lidi. Uvědomili jsme si, že to v Ostravě chybí, a rozhodli jsme se to tady dostat.“ Těmito slovy stručně vysvětluje organizátor Karel Špalek to, jak vznikl nápad uspořádat v moravskoslezské metropoli první Balonovou show. Pestrobarevné horkovzdušné balony uvidí Ostravané na obloze už v pátek 26. září a pak také v sobotu 27. září.

Moderovaným úvodem a menším doprovodným programem bude akce začínat dnes v 17.30 hodin u nákupního centra Futurum. Z tohoto místa se posléze vznesou dva až čtyři balony. Na obloze by se měly potkat s dalšími dvěma, které vzlétnou z areálu Hornického muzea.

„V sobotu se bude nejprve startovat o půl sedmé ráno, a to opět z Hornického muzea a ještě ze Slezskoostravského hradu. Vrchol akce pak propukne opět o půl šesté večer, kdy bude všech čtyři až šest balonů startovat z areálu hradu a jeho okolí,“ přiblížil další harmonogram akce Špalek.

Zároveň ještě vysvětlil, proč byly pro starty zvoleny ranní a podvečerní hodiny. „Balonové létání je závislé na přírodních podmínkách. Přes den jsou horší povětrnostní vlivy, ráno a večer je situace lepší. Počasí by podle současné předpovědi mělo být dobré,“ uvedl organizátor akce a dodal, že kdyby počasí náhodou nepřálo, tak sice balony bohužel nevzlétnou vůbec, ale že se balonáři v takovýchto případech přesto pokoušejí aspoň o nějakou manipulaci se svými „vzdušnými plavidly“. „A je to i tak pro lidi zajímavé. I když to není vzlet,“ poznamenal Karel Špalek.

První ročník balonové show by podle jeho závěrečných slov mohl být začátkem nové tradice. Ačkoliv není letos počet startujících balonů nijak vysoký, lidé se přesto mohou těšit na ojedinělou podívanou.