Protože v krajském zastupitelstvu má nadpoloviční většinu ODS a KDU–ČSL, Babkův návrh vyčlenit na poplatky zhruba devadesát milionů korun z přebytku hospodaření kraje neprošel. „Je to proto, že na kraji je KDU a v Ostravě ČSL,“ naznačil Babka údajnou rozpolcenost v řadách lidovců.

Lídr KDU-ČSL do krajských voleb a současný náměstek hejtmana Pavol Lukša považuje za populistické sliby konkurenční ČSSD a KSČM zrušit regulační poplatky v ambulancích krajských nemocnic a peníze na jejich úhradu najít v rozpočtu kraje. „Pokud by to sociální demokraté mysleli vážně, mohli to už dávno učinit ve dvou nemocnicích – v Městské nemocnici Ostrava a v Bohumíně. Poplatky tu už mohly být hrazeny z rozpočtu těchto měst. Kraj hospodařil v minulosti dobře, peníze z rozpočtu šly správným směrem a do budoucna by měly směřovat do rozvoje školství, venkova, do projektů spolufinancovaných Evropskou unií, ne na zákonem stanovené regulační poplatky ve zdravotnictví,“ reagoval Lukša.

Proč lidovci hlasovali v ostravském a krajském zastupitelstvu rozdílně? „Možná že se našim lidem v ostravském zastupitelstvu stýská po koalici z minulého volebního období, kdy stáli v čele města společně s KSČM, ČSSD a SNK ED,“ reagoval Lukša.

To, že téma přišlo na program jednání ostravského zastupitelstva, Lukša chápe, je v polovině volebního období. Babkův návrh prosadit totéž na kraji však vidí jako nefér. „Včerejší jednání bylo poslední před krajskými volbami. Byl by to velký závazek pro nové zastupitelstvo. To je stejné, jako kdybychom si teď schválili velký úvěr a nechali na nových zastupitelích, ať se s ním poperou,“ řekl Lukša.

Debata o poplatcích podle něj patří na půdu parlamentu, tam lidovci jednotně prosazují zrušení poplatků pro seniory a malé děti.