V Ostravě se objevily další falešné peníze. Vše nasvědčuje tomu, že některé z nich pocházejí ze stejné padělatelské dílny. Kdo falzifikáty vyrobil a dal do oběhu, policie zatím neví. Kriminalisté po pachatelích intenzivně pátrají. Padělatelské zločiny patří k nejzávažnějším a trestní zákon na ně pamatuje velmi přísnými tresty srovnatelnými s vraždou. V případě organizované skupiny a velké škody lze uložit až patnáctiletý žalář.
Policisté v minulých dnech zadrželi v Ostravě již pět padělků. Tři z nich tento týden. Dvě tisícikorunové bankovky mají stejné sériové číslo F 72993494, rok tisku 1996. Falzifikáty byly zajištěny v nákupních centrech a restauracích.
První nepravou tisícikorunu odhalila pracovnice supermarketu na Opavské ulici v Ostravě-Porubě. Při kontrole tržby se jí do rukou dostala podezřelá bankovka. Při bližším zkoumání vyšlo najevo, že jde s největší pravděpodobností o padělek. „Falzifikát bankovky v nominální hodnotě tisíc korun byl opatřen seriovým číslem F72993494, rok tisku 1996,” uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že další bankovku stejného seriového čísla našel číšník restaurace na ulici 28. října v Ostravě. „Také on kontroloval tržbu z předchozího dne,” řekla Holčáková.
Třetím padělkem je pětisetkoruna, kterou chtěl v obchodním centru v Ostravě-Hrabové platit dvaapadesátiletý muž. Nakupující tvrdil, že o nepravosti bankovky neměl ani potuchy.
Všechny tři případy policisté vyšetřují jako trestné činy padělání a pozměňování peněz. Bankovky byly odeslány k odborné expertize. Pachateli hrozí až na deset let vězení.
Falzifikáty byly v Ostravě zajištěny i v minulých dnech. Jednalo se o dvě tisícikoruny. Jednou z nich v obchodním centru v Ostravě-Hrabové platil devětatřicetiletý muž, který nakupoval větší množství zboží pro svou provozovnu. K úhradě použil tržbu ze své firmy. Další se objevila v obchodě v Ostravě-Hrabůvce.
„Vzhledem k tomu, že se v krátké době vyskytlo hned několik padělků, doporučujeme při manipulaci s bankovkami jejich pečlivou vizuální kontrolu. Nejjednodušším způsobem k ověření pravosti je pohled proti světlu a zjištění vodoznaku bankovky. Při jeho absenci odmítněte peníze převzít a informujte Policii České republiky. Oceníme, pokud dobře popíšete osobu, která chtěla bankovku dát do oběhu,” uvedla Holčáková.
Dalším ochranným a lehce ověřitelným prvkem je stříbrný proužek s mikrotextem s vyčíslenou hodnotou bankovky. „U padělků je tento ochranný proužek pouze dolepen,“ vysvětlila Holčáková, která zdůraznila, že pokud lidí zjistí, že doma mají padělek, rozhodně by se jej neměli pokoušet udat. Hrozí jim totiž dva roky vězení. (per)
§ 140
Padělání a pozměňování peněz
(1) Kdo sobě nebo jinému opatří padělané nebo pozměněné peníze, nebo kdo takové peníze přechovává, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.
(2) Kdo padělá nebo pozmění peníze v úmyslu udat je jako pravé nebo platné anebo jako peníze vyšší hodnoty, nebo kdo padělané nebo pozměněné peníze udá jako pravé, bude potrestán odnětím svobody na pět až deset let.
(3) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, 1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny, nebo 2. spáchá-li takový čin ve značném rozsahu.
§ 141
Udávání padělaných a pozměněných peněz
Kdo padělané nebo pozměněné peníze, jimiž mu bylo placeno jako pravými, udá jako pravé, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty. Text foto. NEBEZPEČÍ. Lidé by si pozorně měli prohlédnout bankovky, které například při placení v obchodech dostávají zpět. Ilustrační foto: Deník/archiv