VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové logo Ostravy víří emoce

Ostrava - Město Ostrava má nové logo, které bude používat pro svoji propagaci. Vyvolalo vášnivou reakci čtenářů Deníku.

27.9.2008 23
SDÍLEJ:

Logo OstravyFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Nové logo města, které představitelé Ostravy objednali u pražského Studia Najbrt, vyvolalo debatu čtenářů Deníku i jeho webových stránek. Ostravští zastupitelé grafický návrh jednohlasně schválili, čtenáři se dohadují. Někteří jsou jím nadšeni, jiným se nelíbí. Odborníci z branže nové logo většinou chválí.

Za licenci, logo a grafické manuály město zaplatilo Studiu Najbrt 1,8 milionu korun. Název města se třemi vykřičníky ve světle a tmavě modrém provedení má podle autora Aleše Najbrta vyjádřit velmi jednoduše charakter Ostravy, jejích obyvatel i zeměpisné polohy.

„Tři vykřičníky za názvem Ostrava vyjadřují energii, sebevědomí a jakési furiantství a humor, které jsou typické pro Ostraváky,“ řekl Najbrt.

Marek Cvitanovič částečně souhlasí se zastupitelem Romanem Zedníčkem, který logo na zastupitelstvu chválil: „Je to výborný fór… Vážení, to si už opravdu děláte legraci!!! Jestli jste něco takového schválili jako logotyp třetího největšího města v České republice, tak jste se zcela pomátli na rozumu!!! Tři vykřičníky nejsou žádné furiantství a svéráz, nýbrž výraz, který ve svém psaném projevu používá člověk agresivní, a tudíž velmi primitivní!!! Vzpamatujte se a zrušte to, dokud to jde a než bude opravdová ostuda!!!“ doporučil Cvitanovič.

Janě Kubalové se na logu líbí jen nezvyklá zelená barva na možných variantách loga. „Tři vykřičníky??? Za dva miliony??? A ještě k tomu od Pražáků??? Co ostravští návrháři, designéři, grafici??? Ti by neměli lepší nápad??? Škoda peněz za takovou pič…,“ napsala Kubalová.

Petr z Ostravy dodal: „Barva jako logo Siemens, tři vykřičníky připomínají znak skupiny tři sestry – tři čárky v kosočtverci. A tohle vše teď symbolizuje Ostravu? No jo, pár pivek při zasedání v pátek odpoledne a schválím vám i dlažební kostky z hnoje. Což mi připadne taky jako dobrý fór,“ míní čtenář. „Jednoduché, moderní, skvělé, mám radost, že žiju ve městě, kde se tohle schválilo a kde se neudělá nějaký debilní klikyhák, třeba jako má náš kraj,“ podotkla další čtenářka.

Petra Bednaříková je přesvědčena, že je to provokativní, ale fakt dobrý nápad. „A vykřičníky nejsou jen agresivita - když máte radost, když jste nadšení, když jste plní energie - tak ty vykřičníky tam jen srší!!! A že to stálo skoro dva miliony? Tak si zjistěte jinde, kolik stojí práce profesionálů typu Studia Najbrt, a pak si musíte říct - jenom dva miliony?“ oponuje Bednaříková těm, kterým se logo nelíbí.

Čtenáři podepsanému jako Gerim se nové logo celkem líbí. „Zpočátku je to šok, ale když si ho člověk prohlíží poněkolikáté, tak si na něj začíná zvykat. A myslím, že v té ceně není jenom návrh, ale také licenční práva a příprava manuálů. A zkuste se poptat u Najbrtů, za kolik vám navrhnou logo, ta cena bude mnohem, mnohem vyšší,“ radí Gerim.

„Je to tak, je to super. Škoda, že je v Ostravě pořád hodně přízemních lidí, kteří se bojí prosadit a všechno netradiční jim přijde divné. Vylezte z řady, nebojte se nových věcí. Viděli jste loga jiných měst? To nové ostravské mi přijde nejvariabilněji použitelné. Co tam mělo být? Silueta šachty? Dokonce uvažuju, že si ty vykřičníky nechám hned natisknout na triko, aby šlo vidět, že se k moderní Ostravě hrdě hlásím. Je to tak!!!“ napsal Pepan.

Co na logo říkají lidé z branže?

Zbyněk Janáček, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity: Domnívám se, že PR kolem vizuálního stylu města Ostravy je příkladem nezvládnuté komunikace, což je zvláště podařené při takovém zásadním počinu magistrátu, o němž se mimochodem mluví od poloviny 90. let.

Obrátit se na špičkové studio lze považovat za jednoznačně kladné rozhodnutí. Po zkušenostech z různých podobných soutěží by asi vypsání veřejné soutěže bylo sice zdánlivě „demokratičtější“, ale ve svém výsledku by bylo pravděpodobně ztrátou času s velmi nejistým výsledkem. Jinou věcí je způsob, jakým ostravský magistrát zveřejnil výsledek a „postaral“ se mimo jiné o to, že se vede rozprava poněkud poklesle a soustředí se na otázky honoráře atd. Myslím, že pokud by radnice představila celý rozsah prací a prezentovala možnosti použití loga v celé šíři, byla by asi debata kvalifikovanější. Jsem přesvědčen, že právě v této části je práce cenná a ukazuje sílu loga.

Jinou věcí je, že asi logo samo o sobě bude vždy rozdělovat veřejnost a osobně si myslím, přes jednohlasný souhlas - pro mě zcela překvapivý - ostravských zastupitelů, že logo samotné není zcela v souladu s posledně prezentovanou strategií „změny vnímání Ostravy v ČR“. Rád bych Studiu Najbrt poděkoval.

Petr Lysáček, vedoucí ateliéru intermediálního umění Fakulty umění Ostravské univerzity: Studio Najbrt považuji za jedno z nejlepších v Česku. Vždy vycházelo s razantní až nekompromisní koncepcí, a to i při řešení zadání, jež nemá uplatňovat prvky humoru a nadhledu. Jako například toto, tedy logo města.

Na první pohled mi připadlo málo nadčasové. Tři vykřičníky jako upozornění na něco, co se zjevuje, přichází. A když už tu je, tak není třeba na sebe upozorňovat. Jenže je možné na sebe upozorňovat neustále. Je to věcí ambice, zvyknutí si na vlastní neupozaďování sebe. Tři vykřičníky bez jména města vypadají razantně, graficky čistě a jsou „o něčem“. Tohle logo beru a autorům gratuluji.

Co se týká ceny, studio nevlastním. Cena je asi v pořádku. Porovnejte si ji s tím, co dostane nějaký nedovzdělaný hokejista za den, i když v něm jenom trénuje. Tady pracoval tým lidí a zcela zřejmě špičkový!!! Začněme si na ty tři vykřičníky zvykat. Pro mě je to OK.

Marek Pražák, grafik: Font písma OSTRAVA je zdařile vybrán, ovšem pokud mají vykřičníky symbolizovat občana města, doporučil bych je obrátit tak, aby nestál na hlavě. Vykřičníky teď symbolizují občana, obyvatele města, fanouška Baníku, který stojí pevně na nohou.

Václav Šípoš, výtvarník, reklamní grafik: Dostal jsem echo od kolegy, že je nové logo Ostravy. Kliknu na net a hledím. Modrá Ostrava !!!

První dojem, že mé oko neutrpělo estetickou újmu, naopak, líbilo se mi, akorát jsem nevěděl, co se robí. Nějaká akce? Pak že to prý je logo Ostravy, aha, a malé křehké já uvnitř se trochu přikrčilo, jestli to není příliš troufalé.

Mám však v sobě naštěstí druhé já, které se už vidělo v ulicích Ostravy, jak chodím s bundou a s nápisem !!! A šel bych do toho, to zase ano. Když ta bunda bude super, tak bude tři a více vykřičníků super a já budu taky tak nějak hrdý. Bude-li bunda „šit“, čili na hov.., bude to celé pokrytectví samo, a zase si tu na cosi hrajeme, a logo mohlo zůstat s koněm sto roků starým.

Bydlím sice už pár let ve Studénce a nedovedu si představit, že bych měl na zádech Studénka !!! S tímto hrdým nápisem na hrudi bych upozornil na něco jiného. Nedělat ptákovinu, abych pak neměl ty vykřičníky na zádech jako na pranýři, to je výzva. Říkám ano. Logo je dobré graficky a má svou filozofii, a to já rád, a taky ten humor, a není v tom jen humor.

Myslíte si, stejně jako čtenář pod přezdívkou Já, že nové logo vypadá jako známý výkřik z Bazalů? Nebo máte jiné mínění?
Diskutujte nebo hlasujte na www. msdenik.cz/logo.

Autor: Miroslava Chlebounová

27.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 14 900 Kč Odborní asistenti v administrativě Organizačně technický a administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Ludvíka Podéště 1875/17, 708 33 Ostrava-Poruba, Kontakt e-mailem., , Organizačně technický a administrativní pracovník/ce na Útvaru výpočetní techniky., Požadavky: Velmi dobrá znalost práce s PC (MS Office - Excel, Word, PowerPoint), organizační a komunikační schopnosti, vstřícné vystupování, loajalita, diskrétnost, zodpovědnost, ŘP sk. B, , AJ na komunikativní úrovni výhodou., , Výše hrubé měsíční mzdy závisí na délce praxe, v případě velmi dobrých pracovních výsledků je možno přiznat osobní příplatek., Zaměstnanecké výhody: 6 týdnů dovolené, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní připojištění, zaměstnanecká karta se slevami.. Pracoviště: Vysoká škola báňská - tu ostrava, fakulta stavební, Ludvíka Podéště, č.p. 1875, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lenka Jurčíková, . Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 30 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů Samostatný automechanik/čka osobních a dodávkových vozidel. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště: okraj Ostravy, cca 8 km z centra OV , Prosíme vážné zájemce o tuto pozici, aby zaslali svůj životopis na email: automechanik@dp-express.com , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, PT, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici – samostatný automechanik pro pravidelný servis, údržbu a preventivní opravy vlastních firemních vozidel. , , Nabízíme: , - Jistotu, stabilitu a férové jednání. , - Příležitost k dalšímu rozvoji a kariérnímu růstu. , - Při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - bezúhonnost , - spolehlivost , - pečlivost, preciznost a smysl pro pořádek , - vysoké pracovní tempo , - ochotu se podřídit požadavkům firmy , - zkušenosti s běžnými mech. opravami, výměnami rozvodů zejména u zn. Fiat, VW a Iveco , - zkušenosti s opravami turbodmychadel, servořízení, alternátorů, startérů apod. , - znalosti elektroinstalace vozidel a diagnostiky řídících jednotek , - alespoň okrajové zkušenosti v jednání s pojišťovnami při likvidacích pojistných událostí , , Nástup ihned. Výše uvedené zkušenosti a min. 4 roky praxe v oboru autoopravárenství jsou nutnou podmínkou.. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, +420 777 745 774. Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 20 450 Kč Specialisté v oblasti počítačových sítí (kromě správců) Metodik/čka eGovernmentu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: území statutárního města Ostravy, Lhůta pro podání přihlášky: 21.11.2018, , Popis pracovní činnosti: metodik eGovernmentu, metodická a konzultační činnost v oblasti eGovernmentu a elektronické spisové služby, administrace ISVS, řešení přístupových práv uživatelů pro vstup do aplikací ISVS, tvorba pracovní dokumentace., , Předpoklady:, -státní občan ČR nebo cizí státní občan, který má v ČR trvalý pobyt, -způsobilost k právním úkonům, -bezúhonnost, -ovládání jednacího jazyka, , Požadovaná kvalifikace:, Vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo v bakalářském studijním programu - obor informatika výhodou, Jiné požadavky:, Znalost předpisů z oblasti veřejného práva (zejména zákon o obcích, správní řád včetně souvisejících předpisů), detailní znalost legislativy eGovernmentu (Zákon č. 365/2000 Sb., , o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů; Zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů; Zákon č. 301/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů; Zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů; Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů; Vyhláška č. 193/2009 Sb., o stanovení podrobností provádění autorizované konverze dokumentů; Vyhláška č. 194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek, Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července 2014 o elektronické identifikaci , a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES; Zákon č. 297/2016 Sb. o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce), komunikační a prezentační dovednosti na dobré úrovni, týmovost, analytické schopnosti, praxe ve veřejné správě výhodou., , Uchazeč je povinen podat písemnou přihlášku, která musí obsahovat:, -jméno, příjmení, titul, -datum a místo narození, -státní příslušnost, -místo trvalého pobytu, -číslo OP nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, -druh práce (pracovní místo), o kterou se ucházíte, číslo VŘ, -datum a vlastnoruční podpis, Přihláškou se rozumí samostatný doklad, nelze ji nahradit údaji uvedenými v životopise, osobním dotazníku, průvodním dopise apod., Doklady, které zájemce připojí k přihlášce: , -životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce - originál nebo ověřená kopie, cizí státní příslušník obdobný doklad (výpis z evidence RT lze pořídit na počkání za poplatek 100 Kč ve Středisku informačních služeb magistrátu - Czech POINT, dv.č. 105) , -ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Hlásí-li se zájemce do více souběžně probíhajících výběrových řízení, postačí připojení těchto dokladů pouze k jedné přihlášce spolu s uvedením čísla výběrového řízení, do něhož byly doklady dodány. Pokud uchazeč podá přihlášku prostřednictvím datové schránky, bude nutné výpis z evidence RT a ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání doručit vyhlašovateli v listinné podobě., , Platové zařazení:, 11. platová třída (20 450,- Kč - 30 750,- Kč) podle délky uznané praxe v souladu , s nařízením vlády č. 341/2017. Pracoviště: Statutární město ostrava, Prokešovo náměstí, č.p. 1803, 702 00 Ostrava 2. Informace: Vanda Vozňáková, +420 599 442 251. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - OSTRAVA PORUBA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě OSTRAVA PORUBA. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště ostrava poruba, ul. polská, Polská, č.p. 6191, 708 00 Ostrava 8. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

Plastový vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy.
3 5

V Ostravě už "montují" vánoční strom. Zase umělý!

Bolla a spol. pořádně potrápili. Stolní tenisté nebyli od senzace daleko

/FOTOGALERIE/ Na senzaci nedosáhli, sklidili však zasloužený aplaus zaplněného sálu výstaviště na Černé louce. Stolní tenisté TTC Ostrava prohráli středeční utkání 4. kola základních skupin Ligy mistrů s obhájcem titulu Borussií Düsseldorf těsně 2:3, když v rozhodujícím duelu porazil Švéd Anton Källberg Petra Korbela 3:1.

Jako závodníci. Policisté na okruhu spotřebují sadu pneumatik denně

Brno, Ostrava - Místo závodních motorek auta s houkačkami. Víc než osm set policistů, hasičů a záchranářů z Moravskoslezského kraje trénuje své řidičské dovednosti na Masarykově okruhu u Brna. Příslušníky integrovaného záchranného systému na školení vyslal kraj koncem října. Poslední řidiči se na okruhu projedou 15. listopadu.

Byly ohňostroje v Hlučíně škodlivé? Měření ukázala, že ne

Město nechalo změřit míru produkce škodlivin během letošního Festivalu ohňostrojů na základě podnětů občanů. Výsledek? Kvalita ovzduší ohrožena nebyla.

Město prohrálo soud se svou vlastní společností MRA v kauze Okna

Havířov – Zpackaná zakázka na výměnu dřevěných oken za plastová se havířovské radnici prodražuje stále více a více. Po neúspěšné žalobě na vlastní společnost Městská realitní agentura (MRA) teď žaluje členy komise, byť šance na úspěch jsou minimální. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT