„Zvon odlil roku v roce 1607 zvonař Adam Schraub. Zvon váží 220 kilogramů, jeho průměr je sedmdesát centimetrů. Zvon byl umístěn na několika kostelech, objevil se na Krnovsku. Na kostele v Dětřichovicích, které jsou v současnosti místní částí obce Světlá Hora, zvonil v letech 1941 až 1945. Ještě v období války byl zrekvírován. Došlo však k záměně jeho identifikačního registračního čísla. Zvon tak nebyl po válce vrácen do Dětřichovic, ale dostal se do Prahy. Tam jej využívali ve třech kostelech, podle toho, kde jej zrovna potřebovali. Naposledy zvonil v kostele svaté Ludmily v Praze na Vinohradech. Po dohodě obou farností byl zvon 22. září letošního roku demontován z věže tohoto kostela a přemístěn do našich dílen,“ informoval Jiří Bachan z ostravské firmy Impuls-B.

Odborníci z této firmy poslední zářijové pondělí zvon vyčistili a provedli další přípravy k tomu, aby mohl být znovu umístěn v kostele v Dětřichovicích. O den později jej pak převezli. „Nejprve jsme zvon očistili měděným kartáčem. Může se použít i kartáč mosazný. V každém případě musejí být štětiny kartáče měkčí než zvonovina, aby se ošetřovaný předmět nepoškrábal. Odstranili jsme ze zvonu i mazací tuk. Poté jsme povrch zvonu ošetřili, nanesli na něj ochrannou vrstvu. Nakonec jsme jej doleštili filcem,“ upřesnil Bachan.

„Hned po dokončení prací převezeme zvon do této obce. Zvon bude opět vysvěcen, vytažen na věž, umístěn na zvonovou stolici. Uvedeme jej opět do chodu, bude poháněn pomocí lineárního motoru, což je nejmodernější technologie, která se používá v Evropě,“ dodal Bachan.