Boule, které se na zánovní dálnici D 47 v Ostravě objevily před několika měsíci, zmizely. Tento týden povrch dálnice srovnaly frézovací stroje. Příští týden pokryje nyní drsný povrch mikrokoberec. „Provede se takzvané zjemnění, aby byl povrch dálnice vyhovující,“ sdělil Daniel Šabík, mluvčí společnosti ODS-Dopravní stavby Ostrava, která dálnici stavěla a na vlastní náklady ji musí dát do pořádku. Během oprav se provoz na dálnici zúží do jednoho pruhu.

Opravy jsou zatím jen provizorní, definitivně bude dálnice v pořádku až na jaře příštího roku. Proč se povrch dálnice D 47 na několika místech u třebovické elektrárny zvedl až o deset centimetrů, zástupci společnosti ještě přesně nevědí. „Jednoznačnou příčinu zjistíme, až budeme mít výsledky všech analýz. Ještě čekáme na dodatečné geologické zkoušky. Poté určíme, i jakým způsobem se deformace opraví,“ konstatoval Šabík. Podle dřívějších hypotéz zvlnění způsobil nesprávný materiál, který se dostal do násypu, kde se rozpínal.

V problémovém úseku dálnice dlouhém asi 600 metrů byla snížena rychlost na 80 kilometrů v hodině. Po položení mikrokoberce příští týden znovu odborníci z Ředitelství silnic a dálnic posoudí, jakou rychlost v tomto úseku povolí.