Téma bylo jediné: podnikatelský záměr ostravské realitní kanceláře Realis Invest. Ta koupila někdejší ostravický Ústav sociální péče, takzvaný Mazák, a nyní zvažuje, že by sem nastěhovala zhruba padesát romských rodin. Proti vzniku takovéhoto ghetta však ostře protestují místní občané.

Objekt předloni v dražbě koupila ostravská firma Realis Invest za necelých sedm milionů korun. „Nynější majitel má dva podnikatelské záměry. Buď získá stavební povolení pro rekonstrukci stávajících objektů na bytové domy a k tomu postaví na volných plochách dalších pět třípatrových bytových domů, nebo chce získat finance z Evropské unie na rekonstrukci stávajícího areálu tak, aby v něm mohlo vzniknout bydlení pro zhruba padesát romských rodin,“ vysvětlil starosta Ostravice Jaromír Dobrozemský.

„Přišel jsem oficiálně nabídnout pomoc Národní gardy. Problémovým lidem bychom jejich chování opláceli stejnou mincí,“ reagoval na to přítomný zástupce Národní strany Vít Pavlok.

Samotný jednatel firmy Realis Invest Petr Nevlud z Ostravy ani jediná společnice Věra Nevludová na čtvrteční jednání nedorazili, promluvil za ně pouze současný správce objektu Ladislav Glozyga. „Majitel chce Mazák zrevitalizovat na apartmány, jednání se ale strašně protahují, už to trvá druhý rok. Proto objekt nabízí dalším zájemcům – a jestli je někdo z nich romského původu, to už jde mimo něj,“ vysvětlil postoj firmy Glozyga.

„Co to jsou za lidi, kteří tu mají přijít? Jsou problémoví, neplatí nájmy, devastují bydlení, fetují, kradou a přepadávají. Mám strach, že by tu takoví přišli, podobné lidi tu nechceme. Já můžu říct, jak to je a nemusím se bát, že mě někdo obviní z rasismu, protože jsem sám také Rom. Na Ostravici žiji a pracuji už dvanáct let,“ prohlásil Ladislav Samko a za své vystoupení sklidil bouřlivý potlesk.

Obec se už v době, kdy se Ústav sociální péče přestěhoval z Ostravice do Pržna, snažila o bezúplatný převod areálu Mazák z kraje. „Předložili jsme několik perfektně zpracovaných a finančně zajištěných projektů, například tu mělo vzniknout centrum celoživotního vzdělávání, jenomže naše žádosti krajské zastupitelstvo pokaždé zamítlo,“ vysvětli starosta Dobrozemský. Kraj nakonec objekt před dvěma lety poslal do dražby. „Ani v této chvíli jsme se ještě nevzdávali. Dohodli jsme se na spolupráci s cestovní kanceláří Nikolas Tours. Cestovka měla Mazák koupit a objekt pak využívat v oblasti cestovního ruchu. Vydražit Mazák se jí však bohužel nepodařilo, protože se cena vyšplhala příliš vysoko,“ shrnul anabázi Jaromír Dobrozemský. „Obec vyvinula enormní úsilí, aby Mazák získala. Není pravda, že pro to nic neudělala,“ dodal.

„Nyní s novým majitelem jednáme a snažíme se najít nějaké přijatelné řešení. Jednání však nejsou jednoduchá. Chtěli jsme před časem dokonce objekt odkoupit, ale majitel po obci žádal cenu 29 milionů korun, přitom Mazák koupil za pouhých sedm milionů,“ povzdechl si starosta.

„Majitel také chtěl Mazák, který se nachází v Chráněné krajinné oblasti, přeměnit na rezidenční bydlení. Donedávna však neměl ani potuchy, že k tomu potřebuje například i posouzení vlivu na životní prostředí. Ale to není žádný náš výmysl ani výmysl CHKO Beskydy, je to jen zákonná podmínka, na jejímž splnění musíme trvat. V žádném případě to ale nejsou žádné klacky, které bychom novému majiteli házeli pod nohy,“ dodal. Obyvatelé Ostravice teď připravují petici, v níž by vyjádřili nesouhlas s přeměnou Mazáku na ghetto pro romské obyvatele.