Najít volné místo k parkování je zejména v centrech velkých měst obrovský problém. Mnozí motoristé situaci řeší tím, že svá vozidla odstavují v zákazových lokalitách či na vyhrazených parkovištích. Někteří dokonce neváhají odstavit auto i na místech pro invalidy. Takových případů ale v posledních měsících výrazně ubylo. Potvrdila to mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová. „Občas se s neoprávněným parkováním na místech pro invalidy setkáme, ale v podstatně menší míře než kdysi,“ řekla Kejdová. Zlepšení nastalo poté, co začal platit bodový systém, který za tento přestupek umožnil odebrání řidičského průkazu. Pozdější novela sice přinesla zmírnění - zrušila odebrání řidičáku, zachovala však finanční sankci do výše deseti tisíc korun.

Nejen pokuta

Hříšníky však za nesprávné parkování kromě pokut mohou čekat i další sankce. Policisté a strážníci taková vozidla nemilosrdně odtahují a účtují si všechny náklady. „Cena za odtah činí 1500 korun,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová s tím, že odtažená vozidla končí na střeženém parkovišti na Hlubinské ulici. Za každý i jen započatý den následující po dni odtahu pak musí řidič zaplatit dvě stě korun. „Tyto poplatky jsou stanoveny nařízením města Ostravy,“ doplnila Kejdová. Motorista žádající o vydání svého auta je povinen předložit občanský průkaz nebo cestovní pas. Nutné je také osvědčení o technickém průkazu.

Speciál

Ostravská městská policie má k dispozici speciální vůz, který díky pohyblivému ramenu a popruhům dokáže naložit i vozidlo stojící těsně mezi jinými dvěma auty. Nedávno se o tom přesvědčil řidič, který na Mlýnské ulici zastavil na místě pro invalidy. Po návratu jej čekal šok. Nejprve si totiž myslel, že mu auto někdo ukradl. Až pak zjistil, co se skutečně stalo.

Výmluvy

„Řidiči, které přistihneme na místech pro invalidy, často tvrdí, že si jen potřebovali odskočit do lékárny nebo museli vyřídit nějakou minutovou záležitost. Hájí se tím, že na auto vidí, a pokud by přijel invalida, ihned by mu místo uvolnili. Něco takového je ale nepřípustné,“ řekla Kejdová. Motoristé argumentují také ustanovením novely silničního zákona, které umožňuje tříminutové zastavení na vyhrazených parkovištích. „To se ale nevztahuje na místa pro invalidy,“ zdůraznila Kejdová.