Sepsali proto petici, kterou podepsalo 230 lidí a odeslali ji vlastníkovi cesty, Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. Zklidnění dopravy ale nevybojovali.

„Chystáme jak opravu vozovky, tak protihluková opatření,“ slíbil lidem v odpovědi úřad. Vše bude hotovo do roku 2010, kdy končí výjimka hygienické stanice pro překročení limitu hluku. Oznámil ale současně, že snížení rychlosti, které iniciátoři petice navrhují v části od Sýkorova mostu po penzion pro důchodce, není v kompetenci kraje, nýbrž odboru dopravy Magistrátu města Ostravy.

Mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že aby mohl odbor dopravy o snížení rychlosti rozhodnout, potřebuje k tomu souhlas Správy silnic Moravskoslezského kraje, a ten nemá. Proto otázku nyní neřeší. „Kraj zatím nenechal zpracovat návrh řešení jako podklad k vydání stanovení pro místní úpravu dopravního značení a ani o tuto úpravu nepožádal,“ vysvětlila.

Podle vedoucího odboru dopravy krajského úřadu Iva Murase je problém zvýšeného hluku hlavně v tom, že tam řidiči nedodržují padesátikilometrovou rychlost. „Snížení na třicítku je nesmysl. Je to kapacitní komunikace, která má ve městě svou funkci, a omezení rychlosti by bylo na úkor někoho jiného,“ míní.

Krajský úřad tlumočil slib policie, že bude tento úsek častěji kontrolovat. „Tomu nemohou snad věřit ani na krajském úřadě,“ reagovali iniciátoři petice. Kroky úřadu ke zlepšení situace podle nich přicházejí pozdě a jsou nedostatečné. Uvítali by rychlejší řešení, například aby se aspoň instalovalo několik retardérů. Navíc jsou zklamáni, že se nikdo nezabýval problematikou vibrací od těžké dopravy. Kamionové dopravě totiž vedle možných vlivů poddolování lidé přičítají i vinu na tom, že se v panelových domech okolo cesty objevují trhliny. A ty podle nich snižují statickou spolehlivost obvodových plášťů domů.

„Nedávno jsme panelák rekonstruovali. Bylo vidět, jak se za půl roku dilatační spáry nejen rozšířily, ale kolik jich přibylo,“ uvedl jeden z iniciátorů petice Juraj Hon s tím, že počet prasklin se zvýšil z padesáti na více než osmdesát, a oprava domu se tak prodražila. „Tím jsme si potvrdili, že vibrace dům finančně znehodnocují,“ řekl Hon.

Iniciátoři petice proto chtějí, aby se přímo u Bohumínské ulice uskutečnila schůzka všech lidí a zástupců úřadů, kterých se situace týká. „Schůzce na místě se nebráním,“ podotkl Muras.