Přestože už dávno jako zámek neslouží a stav původně honosného sídla ze 16. století je zoufalý, některým lidem je to líto. „Malé zámky v našem kraji nenápadně mizejí, jako například zámek v Ostravě-Kunčicích. Vždyť Ostrava a Moravskoslezský kraj tolik památek nemají! Je tudíž třeba zachovávat a obnovovat to, co ještě zbylo,“ míní například místní obyvatel Zdeněk Zajonc.

Zámeček byl určen k demolici už jednou, a to v padesátých letech minulého století. „Tehdejší zemědělské družstvo nakonec rozhodlo, že jeho prostory využije jako sklady, a tak zůstal. V devadesátých letech se pak zámek vrátil zpět původním majitelům a ti si s ním nevědí rady. Rozprchli se po světě a o zámek zájem nemají,“ popsal situaci starosta Polanky Přemysl Kaspřík.

Právě zásah tehdejších zemědělců ovšem nad zámkem udělal definitivně kříž, kvůli tomu totiž nebyl zapsán do seznamu kulturních památek. „Zámek nebylo možné prohlásit za kulturní památku, protože byl závažně poničen při přestavbách ve druhé polovině 20. století. Nemáme tudíž žádné kompetence vyjadřovat se k jakýmkoliv pracím v objektu,“ vysvětlila Helga Kozelská Bencúrová, vedoucí odboru péče o památkový fond z Národního památkového ústavu v Ostravě. Proti zbourání zámku a výstavbě relaxačního centra nemají námitky ani na útvaru hlavního architekta na ostravském magistrátu. „Záměr útvar posuzuje pouze z pohledu souladu s územním plánem, který obdobné investice v daném území umožňuje,“ vysvětlila mluvčí Magistrátu města Ostravy Andrea Vojkovská.

Podle majitelky sousedního Penzionu Ben Šárky Bendžalové, která má v plánu relaxační centrum místo zámku postavit, by se dal zámek zachránit jen za cenu extrémně vysokých nákladů. „Budova je zdevastovaná, staticky nevyhovují ani základy. Jen práce na záchranu toho objektu odhadli odborníci na desítky milionů korun,“ říká Bendžalová. Podle ní už budova navíc žádnou funkci zámku neplní, protože půl století tam měli zemědělci sýpky a poté byl objekt prázdný.

Bourací práce a následně výstavbu relaxačního centra chce majitelka Penzionu BEN zahájit na jaře. „Na místě budovy chceme vybudovat bezbariérovou ubytovací část pro handikepované občany, která u stávajícího penzionu chybí. V relaxačním centru bude fittnes, sauna, hydromasáže a dětský koutek. Venku bude tenisový kurt, hřiště na patenque, multifunkční hřiště pro děti a velké dětské hřiště, které v Polance chybí,“ vyjmenovala Bendžalová.

Okolí budovy bude zrekultivováno a osazeno zelení. „Nové relaxační centrum bude sloužit místním občanům, ale například i sportovcům, kteří přijíždějí na zápasy do sportovní haly v Polance,“ vysvětlila Bendžalová.

Zámek v Polance nad Odrou se nachází v horní části obce. Byl založen rodem Sedlnických z Choltic. Zámek tvoří čtyřkřídlá patrová budova s malým vnitřním nádvořím a jedním patrovým bočním křídlem. „Je to kus historie naší obce, těch rodů se tu vystřídalo hodně. Osobně je mi jako patriotovi Polanky velmi líto, že zámeček zmizí z mapy obce,“ dodal starosta.