Lidé na výstavě najdou například exponát, kde mohou obtisknout své tělo. Nebo vyzkoušet průnik obličejů, kdy se spojí tváře proti sobě sedících lidí. Pošeptat tajemství si tam díky velkým parabolám návštěvníci mohou, i když jsou od sebe vzdáleni dvacet metrů. Mezi exponáty jsou optické klamy, řada hlavolamů či skládaček.

„Výstava byla dost finančně náročná, ale podařilo se nám sehnat i několik sponzorů, tak ji teď můžeme nabídnout návštěvníkům,“ uvedla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kabrhelová.

Interaktivní výstava Hry a klamy staví hodně na fyzikálních jevech, o kterých se sice učí ve škole. Na ní si ale lidé mohou vyzkoušet, jak opravdu fungují. „Hrozně mě potěšil jeden exponát, na kterém si je možné ověřit princip Pythagorovy věty,“ podotkla Kabrhelová s tím, že by se jí hodil, když se o tom učila ve škole. Většina exponátů je ale spíše hravých a zábavných než naučných, a tak by se na výstavě neměly nudit ani menší děti.

Před Ostravou si mohli přijít pohrát na tuto výstavu lidé v Praze. Za dva a půl měsíce ji v Novoměstské radnici navštívilo šestadvacet tisíc lidí. „Dospělí i děti si mohou všechno osahat, se vším kroutit, a tak musejí být exponáty zhotoveny z velmi odolných materiálů,“ uvedl Pavel Coufal, ředitel iQparku v Liberci.

Při tvorbě exponátů spolupracuje iQpark i s vědeckými institucemi, například Technickou univerzitou v Liberci. „Drtivá většina exponátů ale pochází z naší dílny, vymysleli je naši lidé,“ dodal Coufal. Muzeum má šedesát exponátů, které mají hodnotu osm set tisíc korun, zapůjčeno od tohoto pátku do 20. listopadu. A v případě velkého zájmu návštěvníků bude prodlužovat otevírací dobu.