VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mittal odpovídá sdružení Vzduch: Víme, že škodíme. Zlepšíme se

Ostrava - „Víme, že naše společnost má významný vliv na kvalitu ovzduší v Radvanicích a Bartovicích. Spoluzodpovědnosti za stav ovzduší se samozřejmě nezříkáme a do jeho zlepšování investujeme miliardy.“ To je jedna z odpovědí na soubor otázek, které radvanicko-bartovické sdružení Vzduch předalo na nedávné besedě konané v tomto nejznečištěnějším ostravském obvodu šéfovi hutního kolosu ArcelorMittal Ostrava (AMO) Sanjayi Samaddarovi.

15.10.2008 1
SDÍLEJ:

Ostravský ArcelorMittal v závoji smoguFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Dostali jsme od něj nyní požadované odpovědi. Zatím můžu pouze říci, že jsou napsány solidně. Některá čísla a informace si ale pro lepší komentář potřebujeme ještě ověřit,“ vyjádřila se k čerstvé reakci šéfa AMO Pavla Skýbová, jedna ze členek občanského sdružení Vzduch.

Její kolega Radim Chrapek přesto upozornil, že šéf huti dál v některých bodech pouze mlží a že jiné věci, které slibuje udělat, měly být hotovy už dávno. „Každopádně však kvitujeme to, že chtějí dávat do ekologických projektů finance,“ uvedl Chrapek.

Ocelářský gigant nemá podle Samaddara co skrývat, proto odpověděl na otázky bez problémů a veřejně. Hodlá navíc pozvat zástupce občanského sdružení Vzduch, městské části Radvanice a Bartovice i občany, kteří během zmiňované besedy vznesli dotazy, aby závod navštívili a sami se přesvědčili o realizaci slibovaných kroků. „Upřímně doufám, že se nám podaří přesvědčit i ty nejzarytější kritiky, že opatření, jež jsme přijali, abychom významně přispěli ke zlepšení životního prostředí, znamenají krok správným směrem,“ uvedl Samaddar.

______________________________________________________________________________________________________________________________

DOKUMENT: Odpovědi AMO na otázky občanského sdružení Vzduch

1. Vaše společnost je většinovým zdrojem imisí prachu, arsenu a benzo(a)pyrenu v Radvanicích a Bartovicích. Přijímáte svou zodpovědnost za tento stav, nebo nadále trváte na tom, že zásadní podíl mají lokální topeniště, doprava a polské zdroje?

Víme, že naše společnost má významný vliv na kvalitu ovzduší v Radvanicích a Bartovicích. Velikost našeho podílu na celkovém objemu znečištění závisí na řadě faktorů. Spoluzodpovědnosti za stav ovzduší se samozřejmě nezříkáme a do jeho zlepšování investujeme miliardy.

2. Disponujete analýzou opatření, která je třeba přijmout, aby se stav ovzduší v Radvanicích a Bartovicích dostal na zákonné limity? Jste případně ochotni takovou analýzu zajistit?

Analýzu opatření, která musíme přijmout k omezení našich emisí, samozřejmě máme a všechny naše ekologické projekty z této analýzy vycházejí. Analýzou opatření, která by zahrnovala i ostatní zdroje znečistění ovzduší, nedisponujeme, ale jsme připraveni její vypracování podpořit.

3. Jakou částku budete do realizace těchto opatření investovat a kdy bude dosažen žádoucí stav nepřekračování imisních limitů v Radvanicích a Bartovicích?

V září jsme podepsali dvě smlouvy na velké ekologické projekty za 1,5 miliardy a v následujících čtyřech letech plánujeme do ekologických projektů investovat téměř pětinásobek této částky. Tyto investice povedou k významnému snížení emisí a dalších ekologických dopadů. ArcelorMittal Ostrava se tak stane jedním z nejekologič­tějších integrovaných hutních komplexů v Evropě. K celkovému znečistění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích se nemůžeme vyjadřovat, protože závisí i na okolnostech, které jsou mimo naši kontrolu.

4. Jste ochotni zveřejnit harmonogram investic do snížení emisí ze závodu a zavázat se k jeho dodržování, zejména dosažení stavu nepřekračování imisních limitů v Radvanicích a Bartovicích?

Harmonogram klíčových investic jsme zveřejnili a je k dispozici na našich internetových stránkách. První dvě, odprášení spékacích pásů a odsíření energetiky, jsme již začali realizovat. Dalšími investicemi jsou především modernizace koksárenské baterie a modernizace tandemových pecí. Co se znečistění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích týče, můžeme nést odpovědnost za svůj podíl, nikoliv za celkovou kvalitu ovzduší.

5. Jaká je vaše současná roční produkce koksu a oceli? Plánujete tuto produkci navyšovat? V jakém časovém horizontu a o kolik?

Objem naší produkce je limitován takzvanými integrovanými povoleními. Nebudeme – a ani nemůžeme – zvyšovat produkci nad tyto limity. V roce 2007 jsme vyrobili tři miliony tun oceli a 1,1 milionu tun suchého koksu.

6. Hodláte respektovat případné požadavky občanů na nezvyšování produkce závodu dokud nebude napraven stav ovzduší v jeho okolí?

O nápravu stavu ovzduší se průběžně snažíme. Kromě již zmíněných velkých projektů běží řada menších. Například jsme zvýšili intenzitu čištění areálu, čímž ročně sebereme navíc tisíc tun prachu, který by jinak vítr rozfoukal po okolí. Také jsme uložili odběratelům, že musí vozit naši strusku v zakrytých vozech. Co se požadavku na nezvyšování produkce týče, výrobu surového železa ani koksu nebudeme navyšovat nad současně platné limity. V případě koksu platí, že nová koksárenská ekologická baterie pouze nahradí kapacitu té stávající

7. Dosavadní kroky vedení vaší společnosti v oblasti zlepšení životního prostředí vnímáme zatím jen jako mediální reklamní kampaň podniku. Budete i nadále iniciativu v rámci modernizace a ekologizace, kterou považujeme za naprosto samozřejmou, takto monstrózně proklamovat?

Myslíme si, že veřejnost by měla vědět o krocích ke zlepšení životního prostředí, jako je již započatá realizace odprášení aglomerací a odsíření energetiky za 1,5 miliardy korun a celá řada dalších opatření. Pro všechny, komu záleží na životním prostředí v našem okolí, je jistě důležitá zpráva, že emise prachu z aglomerací klesnou o 70 procent a emise SO2 z odsířených kotlů na polovinu.

8. Jaká je výše finančních prostředků, které věnujete ročně na „sponzorské dary“? Kolik a komu jste v letošním a loňském roce darovali?

V roce 2007 jsme na aktivity v oblasti firemní odpovědnosti vydali 42 milionů korun, v letošním roce to bude více než 46 milionů. Největší část – téměř 15 milionů, jde letos na projekty v oblasti ochrany životního prostředí. Zhruba jedenáct milionů dáme letos na podporu vzdělání, asi pět milionů na kulturu. Našimi nejvýznamnějšími akcemi jsou výsadba 1111 stromů, příspěvek na nákup čistícího auta pro okolní obce nebo podpora jazykového vzdělávání na Ostravské univerzitě.

9. Můžeme věřit vaší firmě v tom, že (ve spolupráci s VŠB TU Ostrava) chce zavést na svých provozech nejmodernější technologie poté, co se snažila prosadit výstavbu nové koksovny, která tuto podmínku nesplňovala?

Právě proto, abychom zabránili vzniku podobných fám, jsme zahájili spolupráci s VŠB-TUO, která vypracuje nezávislé expertní posudky na všechny naše významné investice. Oba již zahájené projekty touto oponenturou prošly a experti VŠB-TUO je doporučili k realizaci.

10. Došlo po zavedení technologických změn a následnému navýšení výroby v ocelárně vaší společnosti k navýšení emisí oproti původnímu stavu? Nesrovnávat prosím s limity stanovenými Krajským úřadem!

Na ocelárně nedošlo v posledních letech k žádné významné technologické změně. Nedošlo ani k žádnému navýšení výroby oceli.

11. Přijal byste pozvání pro Vás a Vaši rodinu na rekreační pobyt v Radvanicích a Bartovicích?

Dovedu si představit bydlení v Radvanicích a Bartovicích – ostatně, trávím v bezprostřední blízkosti celé dny. Na rekreační pobyt však s rodinou jezdíme do hor nebo k moři.

Ostrava, 14. října 2008

Sanjay Samaddar,

předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava a.s.

Autor: Martin Pleva

15.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policejní zásah v Ostravě-Výškovicích.
4

Opilec v Ostravě-Jihu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, vyrážely se dveře

Sčítání volebních hlasů. Ilustrační foto

Moravskoslezská nej... aneb výjimečnosti kraje ve výsledcích voleb

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Ostrava – Život 18leté dívky si vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?

/FOTOGALERIE/ Podzimní generální údržba podchodu pod Frýdlantskými mosty v centru Ostravy finišuje. Jako nové rozhodně nevypadají, ale také už neodpuzují na pohled.

Petřkovice i v deseti kousaly, body z derby ale nemají

/FOTOGALERIE/ První třetiligové derby sezony patří Hlučínu. Prestižní utkání s Petřkovicemi domácí fotbalisté dotáhli do vítězného konce. Před téměř čtyřmi stovkami diváků díky brankám Hudeczka a Krauta zvítězili 2:1. Za hosty dokázal už jen snížit kanonýr Lokša.

Na opravené Ostravské ulici jde o život. Řidiči mohou najet do skládky materiálu

Šlendrián a diletantství. Jinak už dění na Ostravské ulici před Havířovem nazvat nelze. Řidiči tam jsou opět omezováni pochybnými značkami a navíc mohou najet do neoznačené skládky materiálu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT