Nulová vzdálenost strmých tribun od hrací plochy, a tím i bezrostřední divácká kulisa, jaká dnes žene dopředu například hráče západoevropských fotbalových lig. Nejen to by měl přinést nový – čistě fotbalový – stadion, který v příštích letech vyroste v moravskoslezské metropoli.

„Jsme teprve na začátku. Bude to trvat trochu déle, ale pak to bude stát opravdu za to. A navíc bude tato varianta levnější,“ řekl Deníku k novému plánu města investiční náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD). Jeho slova o nižší ceně mířila k tomu, že město původně plánovalo realizaci multifunkčního stadionu pro atletiku i fotbal v místě současného areálu ve Vítkovicích. Kapacita zde měla být až třicet tisíc lidí a odhad ceny se pohyboval kolem dvou a půl miliardy korun.

Ostravské fotbalové fanoušky však atletický ovál oddělující trávník od tribun příliš nenadchl. Město navíc svými nároky částečně tlačili ke zdi i majitelé přilehlých pozemků a nemovitostí, kteří chtěli za výkupy neúměrné částky. Nyní tedy nastal zvrat. Změna, která přinese opravdu důstojný fotbalový stánek, jejž si město Ostrava jistě zaslouží.

„Atletický stadion ve Vítkovicích přesto upravíme tak, aby na něm mohly být pořádány světové mítinky. Kapacita bude zhruba dvanáct tisíc lidí a dostavba tribun by měla přijít zhruba na dvě stě padesát milionů korun,“ přiblížil úpravu nynějšího stadionu náměstek primátora Lubomír Pospíšil (ODS) s tím, že tento stánek bude připraven pro to, aby se zde mohlo v roce 2011 konat atletické mistrovství Evropy do třiadvaceti let.

Trejbal pak dále přidal čerstvé informace o tom, jak se budou dále odvíjet cesty za novým fotbalovým stánkem. „V tuto chvíli máme vytipovány tři lokality, z nichž jedna je městská a dvě jsou soukromé pozemky. S jejich majiteli se už jednalo, je ale předčasné tato místa nyní zveřejňovat,“ uvedl muž, který má celý projekt budování nového stadionu zejména na svých bedrech. Podle jeho dalších slov by měl zůstat stejný model financování, tedy způsobem spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Výše investice je odhadována na jednu a půl miliardy korun.

„Město nyní bude hledat soukromého investora, poté mu zadá podmínky a ten to nakonec bude realizovat sám. Podoba stadionu se tedy bude teprve vytvářet. Všechno však směřujeme k tomu, aby měla Ostrava čistě fotbalový chrám do roku 2012 až 2013,“ nastínil ještě další vývoj Zdeněk Trejbal. Lubomír Pospíšil pak závěrem konstatoval, že koncepci výstavby ještě musí schválit říjnové zastupitelstvo. „Teď to teprve prošlo radou města,“ podotkl.