„Je to čím dál horší. Dezinsekce tu už byla několikrát provedena. Štěnice ale zalezou do nábytku, podlahy, prostě všude. Lidé tam nejsou schopni udržet pořádek.
Konzultovala jsem s deratizační firmou možnost celý objekt vyplynovat a všechen nábytek spálit a koupit nový, ale není to možné. Naráží to na odpor místních obyvatel,“ popsala situaci Janáčková. Bojí se, že se štěnice rozšíří i jinam.
„Mám informace z jedné školy, kam chodí děti ze Železné, že viděli tento hmyz za bílého dne lézt po zdi třídy. A to už je co říct, protože štěnice jsou světloplaché a aktivní hlavně v noci,“ strachuje se starostka, která požádala o radu a pomoc nejen hygieniky, deratizační firmu, ale také starosty ostatních obvodů. Ti ale většinou krčí rameny.
Podle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské výskyt štěnic hlásí také Svinov, Poruba, Slezská Ostrava, Vítkovice i Jih. Jde ale o ojedinělé případy v bytových domech v majetku města a situace tu není tak dramatická jako v Mariánských Horách. Janáčková se o štěnicích radila i se starostou Bohumína a kolegou ze Senátu Petrem Víchou.
„V Bohumíně máme permanentně štěnicemi zamořených asi deset domů. Nevidím jiné řešení než neustále opakovat dezinsekci. Je to ale finančně velmi náročné,“ řekl Vícha.
Také Andrea Vojkovská potvrdila, že zlikvidovat štěnice je těžké. „Likvidace je velmi náročná a vyžaduje spolupráci nájemníků zasažených domů. Za dezinsekci odpovídá majitel domů,“ konstatovala mluvčí s tím, že magistrát požádal i o stanovisko krajské hygieniky.
„Výskyt štěnic není zařazen do systému epidemiologického sběru dat a hygiena nemá přehled o výskytu. Podle zdroje z hygieny se jedná v posledních letech o celosvětový trend spojený s migrací obyvatelstva,“ uvedla Vojkovská.
Majitel ostravské deratizační firmy Derek Petr Zagora, který posuzoval stav na Železné ulici v Mariánských Horách, je v rozpacích. „Zbavit se štěnic je těžké i tam, kde se obyvatelé domů snaží, udržují pořádek a hygienu. Celosvětově množství štěnic narůstá o stovky procent, hmyz je stále odolnější vůči chemickým přípravkům. V Železné ulici lidé nemají zájem problém řešit. Zaujali postoj, ať se stará radnice. Jenomže postřik není samospasitelný. Musí se udržovat pořádek a mít doma čisto. Pokud místní obyvatelé nepřijmou jako běžnou součást života kyblík, hadr, mýdlo a také sádru, kterou by utěsnili tu strašnou spoustu děr ve zdi, obávám se, že se štěnic hned tak nezbaví, a naopak se tu hmyz bude dále rozšiřovat. Ono stačí mnohdy jen přežehlit prádlo, ale jak to chcete udělat, když většina nájemníků tu má odpojený proud?“ zlobí se Zagora.