„Je to čím dál horší. Dezinsekce tu už byla několikrát provedena. Štěnice ale zalezou do nábytku, podlahy, prostě všude. Lidé tam nejsou schopni udržet pořádek.

Konzultovala jsem s deratizační firmou možnost celý objekt vyplynovat a všechen nábytek spálit a koupit nový, ale není to možné. Naráží to na odpor místních obyvatel,“ popsala situaci Janáčková. Bojí se, že se štěnice rozšíří i jinam.

„Mám informace z jedné školy, kam chodí děti ze Železné, že viděli tento hmyz za bílého dne lézt po zdi třídy. A to už je co říct, protože štěnice jsou světloplaché a aktivní hlavně v noci,“ strachuje se starostka, která požádala o radu a pomoc nejen hygieniky, deratizační firmu, ale také starosty ostatních obvodů. Ti ale většinou krčí rameny.

Podle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské výskyt štěnic hlásí také Svinov, Poruba, Slezská Ostrava, Vítkovice i Jih. Jde ale o ojedinělé případy v bytových domech v majetku města a situace tu není tak dramatická jako v Mariánských Horách. Janáčková se o štěnicích radila i se starostou Bohumína a kolegou ze Senátu Petrem Víchou.

„V Bohumíně máme permanentně štěnicemi zamořených asi deset domů. Nevidím jiné řešení než neustále opakovat dezinsekci. Je to ale finančně velmi náročné,“ řekl Vícha.

Také Andrea Vojkovská potvrdila, že zlikvidovat štěnice je těžké. „Likvidace je velmi náročná a vyžaduje spolupráci nájemníků zasažených domů. Za dezinsekci odpovídá majitel domů,“ konstatovala mluvčí s tím, že magistrát požádal i o stanovisko krajské hygieniky.

„Výskyt štěnic není zařazen do systému epidemiologického sběru dat a hygiena nemá přehled o výskytu. Podle zdroje z hygieny se jedná v posledních letech o celosvětový trend spojený s migrací obyvatelstva,“ uvedla Vojkovská.

Majitel ostravské deratizační firmy Derek Petr Zagora, který posuzoval stav na Železné ulici v Mariánských Horách, je v rozpacích. „Zbavit se štěnic je těžké i tam, kde se obyvatelé domů snaží, udržují pořádek a hygienu. Celosvětově množství štěnic narůstá o stovky procent, hmyz je stále odolnější vůči chemickým přípravkům. V Železné ulici lidé nemají zájem problém řešit. Zaujali postoj, ať se stará radnice. Jenomže postřik není samospasitelný. Musí se udržovat pořádek a mít doma čisto. Pokud místní obyvatelé nepřijmou jako běžnou součást života kyblík, hadr, mýdlo a také sádru, kterou by utěsnili tu strašnou spoustu děr ve zdi, obávám se, že se štěnic hned tak nezbaví, a naopak se tu hmyz bude dále rozšiřovat. Ono stačí mnohdy jen přežehlit prádlo, ale jak to chcete udělat, když většina nájemníků tu má odpojený proud?“ zlobí se Zagora.

Podle informací Státního zdravotního ústavu v posledních letech výskyt štěnic celosvětově narůstá, a to v řádech stovek procent ročně. Dospělé štěnice domácí mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo o velikosti do pěti milimetrů. Živí se pouze krví hostitele, platí to i pro psy a kočky v bytě, králíky a ptáky. Štěnice jsou hmyz, který se sdružuje, proto ve vhodných úkrytech zakládají kolonie. Tyto kolonie se poznají podle tmavých výkalů a světlých vajíček, které se hromadí v jejich okolí. Při vyrušení, například při otřesech, ostřejším světle, aplikaci insekticidu štěnice tyto kolonie opouštějí. Žijí rok až 1,5 roku a jsou pověstné tím, jak dokážou dlouho hladovět. Vajíčka kladou samičky v úkrytech a přilepují je k podkladu sekretem. Za jeden den nakladou až dvanáct vajíček, za celý život dvě stě až pět set vajíček. Štěnice vyhledává hostitele pomocí tepelných senzorů do vzdálenosti až šesti metrů. Bodá hlavně na odhalených částech těla. Při vpichu vstříkne do rány anestetikum, takže kousnutí nebolí; zánět, zarudnutí a svědění se objeví až později. Sání štěnic vyvolává dosti značné kožní reakce a vznik takzvané cimikózy.
„Typické červené svědivé pupínky na každém místě sání štěnice se nemusejí objevit hned, ale až po několika dnech. Někteří lidé na bodání štěnic nereagují vůbec. Vzhledem k tomuto faktu si člověk výskytu štěnic nemusí hned všimnout. Přitom zároveň dochází k jejich dalšímu množení. Doporučoval bych všem lidem, aby co nejdříve požádali o pomoc deratizační firmu a navštívili kožního lékaře. Není to žádná ostuda, štěnice nejsou známkou ,špinavosti’. Rozšiřují se celosvětově, souvisí to s velkou migrací lidí. Na odborníka je dobré obrátit se zejména proto, že lékárník těžko při prvním pohledu odhalí příčinu kožních problémů. Standardem pro určení správné diagnózy je důkladná prohlídka svlečeného pacienta,“ uvedl ostravský kožní lékař a prezident Sdružení ambulantních dermatologů České republiky Petr Zajíc.