Hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO) začíná pomalu, ale jistě realizovat kroky za miliardy korun, které budou mít v nadcházejících čtyřech letech významný vliv na zlepšení ovzduší v regionu. Podle občanského sdružení Vzduch a také Ekologického právního servisu je to ale stále málo. Chtějí, aby se situace na Ostravsku, a zejména v nejznečištěnějším obvodu Radvanice a Bartovice, zlepšila nejlépe okamžitě. Podali proto na AMO už čtyři žaloby a nyní založili alianci s názvem Nebe nad Ostravou.
„Mittal není ochoten dělat nic jiného než to, k čemu je dotlačen. Cílem nové aliance tedy je dále nutit tento podnik k odpovědnému chování,“ vyjádřil se Radim Chrapek ze sdružení Vzduch.
Aliance přesně specifikovala kroky, které by měl AMO co nejdříve učinit. Sepsala je do otevřeného dopisu určeného šéfovi společnosti Sanjayi Samaddarovi. Patří k nim například požadavek na přijetí okamžitých opatření, která by ještě do konce letošního roku omezila emise arzenu a benzo(a)pyrenu na polovinu.
Ve stručnější podobě pak tyto body shrnuli do e-mailu, který díky nové aktivitě může poslat prvnímu muži AMO každý občan, který není spokojen se stavem zdejšího ovzduší. Stačí poslat SMS ve tvaru „eps nebe jméno příjmení“ na číslo 9030908 a e-mail s výzvou bude Samaddarovi automaticky doručen. Cena za odeslání zprávy je osm korun.
„Pro širokou veřejnost jsme připravili jednoduchou možnost, jak vyzvat přímo vedení společnosti AMO k okamžitému řešení znečištění ovzduší,“ uvedl právník Jan Šrytr, který věří, že když se lidé zapojí v dostatečném počtu, nebude moci společnost, jež označuje komunikaci a spolupráci s veřejností za svou prioritu, tyto požadavky ignorovat.
Věra Breiová, mluvčí AMO, se však podivuje nad tím, proč aliance Nebe nad Ostravou vznikla v době, kdy hutní kolos postupně oznamuje velké investice do ekologických projektů. „Naší konkrétní odpovědí jsou smlouvy se dvěma dodavateli technologií za jednu a půl miliardy korun, které byly uzavřeny na začátku září. V dalších čtyřech letech budeme do podobných projektů investovat dokonce pětinásobek této částky,“ argumentovala Breiová.
Závěrem ještě dodala, že AMO nemá problém komunikovat s veřejností, o čemž svědčí třeba to, že Sanjay Samaddar odpověděl sdružení Vzduch na jeho dotazy, a to dokonce veřejně prostřednictvím médií.
„Otázka je, co chtějí dokázat tím, že jeden dopis nepřijde jednou, ale mnohokrát. Posílat ho třeba tisíckrát je neúčelné, to pro nás není něco, co by navýšilo plánované investice. Tyto zprávy asi necháme přesměrovat do nějaké jiné schránky, protože není možné jimi zablokovat e-mail pana Samaddara,“ uvedla mluvčí AMO s tím, že šéf společnosti se ale každopádně s výzvou seznámí a bude na ni reagovat.
Text e-mailu pro Samaddara
Vážený pane Samaddare.
Stav znečištění ovzduší v okolí společnosti ArcelorMittal Ostrava je pro mě nadále nepřijatelný. Souhlasím se stanovisky GARDE-EPS a občanského sdružení Vzduch a připojuji se k výzvě Nebe nad Ostravou. Žádám, aby společnost ArcelorMittal Ostrava:
-
okamžitě přijala opatření, která omezí emise arzenu a benzo(a)pyrenu tak, aby do konce roku 2008 byly jejich nyní nadlimitní koncentrace v Radvanicích a Bartovicích sníženy oproti roku 2007 o min. 50 %, a dále je snižovala;
-
vypracovala komplexní analýzu a harmonogram kroků nutných k dosažení udržitelného stavu, kdy v Radvanicích a Bartovicích nebudou překračovány zákonné limity znečištění ovzduší;
-
omezila a nahradila produkci některych rizikových provozů (koksování) v případě, že modernizace existujících zařízení, bude pro dodržení zákonných limitů nedostatečná;
-
smluvně se zavázala sdružení Ekologický právní servis, sdružení Vzduch a případně též městskému obvodu Radvanice a Bartovice a městu Ostrava k dodržení harmonogramu investic a opatření, a to pod hrozbou finančních sankcí;
-
veškeré investiční akce připravovala a realizovala důsledně v souladu s právními předpisy ČR a dbala na účast široké veřejnosti.
Věřím, že ekonomický úspěch ArcelorMittal Ostrava nemusí být nutně vykoupen závažným ohrožováním životního prostředí a zdraví obyvatel.