Jaké právnické prostředky může použít město Ostrava k tomu, aby se zde zlepšilo ovzduší, aby se stát více zajímal o to, v čem místní lidé žijí? Odpověď hledali ostravští radní u Advokátní kanceláře Jansta, Kostka & spol. Dostali odpověď, která se dala očekávat. A sice, že za zhoršující se stav ovzduší mohou především velké firmy, velcí znečišťovatelé. Ti nejsou nuceni přijímat žádná opatření ke zlepšení, protože nemají problém plnit emisní limity a další závazné podmínky provozu, které pro ně byly stanoveny v procesu integrovaného povolování.
„V tomto ohledu se jedná o pochybení státu, jehož úřady na různých stupních integrovaná povolení vydávají. Statutární město Ostrava je povinno hájit zájmy občanů, především právo na zdravé životní prostředí,“ uvedli ve zprávě určené ostravským radním právníci.
Městští radní mají podle nich tři možnosti, které mohou při hájení práva Ostravanů na čistý vzduch využít. Obrátit se na ombudsmana, podat žalobu na stát a také nechat prozkoumat plnění integrovaných povolení, které stanovují přípustné limity vypouštěných škodlivin.
Úřad veřejného obhájce práv by se měl po obdržení podnětu zabývat tím, proč dosud nebylo plnění integrovaných povolení přezkoumáno. Od zvláštní žaloby na stát, kterou představitelé města musejí podat prostřednictvím nejvyššího státního zástupce, se očekává, že se podaří zrušit dosavadní limity, které jsou stanoveny v integrovaných povoleních.
„Chceme, aby stát situaci napravil, protože je za ni zodpovědný. Jak to udělá, je jeho věc. Je to sice na dlouhé lokte, ale žaloba a podání podnětů jsou maximum, co můžeme jako samospráva udělat. A také to uděláme,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).