Právě se pokoušely provést dřevěnou kuličku v jednoduchém labyrintu, jehož náklon ovšem mohly ovládat pouze nohama. „Ale nejvíce mě bavil ten přístroj, jak jsme do něho šeptaly,“ říká druhačka Hanka. „Mluvily jsme si tam, jak se máš a tak, bylo to dobře slyšet. Ale jeden kluk do toho prděl pusou,“ smějí se školačky.

Velká parabola, do jejíhož ohniska se zašeptá a slova se přenesou k člověku stojícímu u druhé paraboly na konci místnosti, patří k nejzábavnějším z asi šedesáti exponátů, které muzeu zapůjčilo liberecké zábavně-naučné centrum iQpark. Hodně atraktivní je i lamelový panel, kam si mohou děti i dospělí obtisknout své tělo.

„Jsou exponáty, které překvapí svoji jednoduchostí, ale špatně se skládají. Chce to určitý trik, který je zapotřebí k jejich vyřešení,“ říká autor putovní výstavy Jiří Valášek z obecně prospěšné společnosti Labyrint Bohemia, která se o provoz iQparku stará.

ve čtvrtek přijel do Ostravy, aby některé exponáty poopravil. „Přijel jsem udělat nějaké servisní práce, ale hlavně proto, že jsem nemohl být při instalaci výstavy,“ vysvětlil Valášek. Přestože základní požadavky na exponáty jsou, aby byly z odolných materiálů, bezpečné a nezničitelné, dětské experimentování občas nevydrží.

Nápad vytvořit první science centrum v České republice začali v Liberci realizovat už v roce 1999, kdy vznikla nadace Škola hrou. Ta na fungování centra shání peníze. „Začali jsme v jedné místnosti, kde jsme měli pár menších exponátů. Pak jsme to postupně rozšiřovali. Ukázali jsme, že centrum funguje a je o něj zájem,“ popisuje Valášek. Po šesti letech se společnosti podařilo získat peníze z fondů Evropské unie i z dalších zdrojů na rekonstrukci objektu bývalého Státního výzkumného ústavu textilního. Nyní na výstavní ploše necelých dva tisíce metrů čtverečních představuje asi dvě stě interaktivních exponátů. Ty neustále obměňuje a doplňuje. Inspiraci pro nové exponáty získávají ve společnosti Labyrint Bohemia například z cest po podobných muzeích ve světě. Nafocených mají zhruba tisíc exponátů. „Vybíráme z toho ty atraktivní a také ty, které jsme schopni vyrobit a financovat. Malé hlavolamy stojí řádově stokoruny, ty náročnější ale vyjdou na desítky tisíc korun. Například ten exponát s dvaceti tisíci lamelami, kam se obtiskuje tělo, stojí přes sto tisíc korun,“ sdělil Valášek.

Šedesát vybraných exponátů od letošního roku putuje po českých městech. Po Praze, kam se přišlo za dva a půl měsíce podívat šestadvacet tisíc lidí, se exponáty přemístily až do 20. listopadu do Ostravy.