Poslední dobou musejí sem tam zůstat v práci přesčas, zvýšený počet žádostí o výměnu občanského průkazu ale zvládají vyřídit bez potíží. Úředníci z oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů nyní evidují lehce před deset tisíc Ostravanů, kteří s sebou stále nosí průkaz, jemuž na konci tohoto roku skončí platnost. Požádat si o nový ale tito lidé musejí nejpozději do konce listopadu. Měsíc je pak totiž lhůta na jeho vydání.

Kdo to nestihne, může si po novém roce způsobit nemalé problémy. A to zejména v situacích, kdy se musí občanský průkaz předložit, tedy třeba na úřadech, na poště či v bance.

„Občané jsou povinni provést výměnu občanských průkazů, které ještě nemají strojově čitelné údaje a jež byly vydány do 31. prosince 2003. Žádost mohou podat buď na odboru vnitřních věcí ostravského magistrátu, nebo na některém ze zdejších sedmnácti matričních úřadů,“ vysvětluje Magdalena Kozubová.

Vzhledem k tomuto velkému množství vyřizovacích míst se podle jejích slov nevytvářejí u přepážek fronty, ačkoliv teď počet žádostí narostl zhruba na šest tisíc měsíčně. „Výměna probíhá už tři roky, takže většina Ostravanů dávno vyměnila starý průkaz za nový. Určitě jich ale zůstane několik nevyměněných, podle mě půjde o lidi, kteří třeba vycestovali za prací do zahraničí,“ podotýká dále vedoucí oddělení, pod které výměna občanek spadá.

Výměna je bezplatná, její povinnost se nevztahuje na občany narozené před 1. lednem 1936, kteří nemají dobu platnosti občanského průkazu vyznačenu konkrétním datem.

Kde si podat žádost?

V Ostravě lze podat žádost o vydání občanského průkazu u odboru vnitřních věcí Magistrátu města Ostravy nebo matričních úřadů, a to Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Polanka nad Odrou, Poruba, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava, Stará Bělá, Svinov, Vítkovice. Dále je možné žádat o nové průkazy u matričních úřadů obecních úřadů Klimkovice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov, Václavovice, Velká Polom, Vratimov a Vřesina.