„Jako Ostravan bych byl rád, kdyby byla městská jatka opravena a žilo to v nich. Mohla by tam být galerie, kavárna. Každopádně by bylo škoda o ně přijít.“ To jsou slova ostravského primátora Petra Kajnara, která pronesl na úvod čtvrteční podvečerní diskuse v antikvariátu Fiducia. Šlo o první z besed nového cyklu s názvem Potřebuje Ostrava…?, jejímž tématem byla právě budoucnost kulturní památky nacházející se vedle nákupního centra společnosti Bauhaus.

Vlastníkem objektu, jehož historie se začala psát už v roce 1881, stejně jako zmiňovaného obchodu pro kutily, je brněnská firma Janáčkova 22 – správa podniků a nemovitostí. Její zástupci pozvánku k účasti v debatě rovněž obdrželi, vyjádřili se však způsobem, jaký charakterizuje obecný postoj této společnosti k dané problematice.

Bauhaus reagoval omluvným dopisem

Nejprve poděkovali za pozvání, dále sdělili, že je pro tuto firmu budoucnost Ostravy důležitá, ale zároveň se i slušně omluvili, že nemají čas tak narychlo přijet. „Oslovili jsme je měsíc předem,“ podotkla přitom majitelka Fiducie Ilona Rozehnalová.

Smutně i úsměvně zároveň tak působilo čtení omluvného dopisu podepsaného jednatelem společnosti Bauhaus Alešem Pacalem, v němž je například tato pasáž: „Současnost, ale i budoucnost Ostravy a okolního regionu je samozřejmě velice zajímavá i pro naši firmu, která zde již řadu let působí a rovněž v tomto duchu se snaží dle svých možností přispět ke spokojenosti občanů – zákazníků zejména na trhu potřeb a zboží pro dílnu, dům a zahradu.“

Miroslav Křídlo z ostravského Útvaru hlavního architekta během diskuse konstatoval, že stav městských jatek je v současné době stabilizovaný a nezhoršuje se.

Na druhé straně se však i on vyjádřil, že kdyby se tam prodávalo cokoliv, pořád by to bylo lepší než to, že je areál nevyužíván.

„Komunikace s vedením Bauhausu je velmi složitá. Za poslední dva roky jsem je šestkrát žádal o schůzku, a šestkrát se omluvili, že nemají čas,“ posteskl si Křídlo.

Památkáři přistoupí na kompromis

Stejnou zkušenost má i ředitelka Národního památkového ústavu Ostrava Naďa Goryczková. „Chtěli bychom se dostat dovnitř, abychom stav této památky zdokumentovali. Nevíme, jak to tam dnes vypadá. Bohužel se nám to nedaří,“ uvedla během besedy. Podle jejího mínění je jediným řešením změna vlastníka. Ve hře jednu dobu byla developerská společnost ECE, její domluvy s Bauhausem však nakonec také skončily u ledu.

„Projekt ECE byl sice trochu přebujelý a zcela nezapadl do urbanismu, ale dal se brát v potaz. Aby se jatka zachránila, bude třeba ustoupit z fundamentálních památkářských požadavků. Nemusí to být jen ona ideální varianta galerie, ale třeba i tržnice,“ podotkla ještě ředitelka Národního památkového ústavu Ostrava.

Budoucnost městských jatek je tedy stále ve hvězdách. Deník se rovněž obrátil na Bauhaus s dotazy směřujícími k tomu, jaké má tato společnost s objektem další plány. Pokud se dočkáme konkrétních odpovědí, rádi je zveřejníme.

K tématu

Historicky a architektonicky cenný komplex budov městských jatek z režných cihel, nacházející se mezi železnicí, Janáčkovou, Pobialovou a Stodolní ulicí, byl vybudován v roce 1881 a postupně modernizován a rozšiřován. Jatka fungovala až do sedmdesátých let minulého století. V devadesátých letech byla část objektu zbořena a vedle stávající části městských jatek byl vystavěn supermarket Bauhaus, jenž je majitelem i tohoto objektu. V současné době je tato významná kulturní památka nevyužita a je zařazena do seznamu ohrožených památek.