V noci se pořádně nevyspí, protože má dusivé záchvaty. Potíže s dýcháním mu brání i v tom, aby venku sportoval a dováděl s kamarády. Sedmiletý Lukáš Hlinka má totiž bronchiální astma, ale také alergii. V neposlední řadě ho trápí i ekzémy.

„Vina je určitě v ovzduší, které tady dýcháme. O prázdninách jsme byli měsíc v lázních v Jeseníkách a všechny problémy Lukášovi zmizely. Pak jsme se vrátili domů do Radvanic a po třech týdnech byly všechny potíže zpět,“ uvedla Sylva Hlinková, která včera mezi prvními zavítala se svým synem do ordinace lékařky Evy Schallerové, aby se zapojila do výzkumu zjišťujícího vliv ovzduší na zdraví dětí.

„Kouří nám tady zejména Mittal, ale nelze svalovat vinu jen na něj. Nejhorší je situace v zimním období, kdy lidé začínají topit a přikládají do kotlů všechno, co jim přijde pod ruku,“ posteskla si ještě Hlinková.

Schallerová odebere během listopadu vzorky moči, krve a slin celkem dvěma stům dětí ve věku šesti až patnácti let. Polovina z nich bude zdravých, polovina s už zmiňovaným bronchiálním astmatem.

„Denně by ke mně mělo na odběr přijít deset až dvanáct dětí. Jejich vzorky pak vždy odpoledne odveze spediční firma do Prahy, kde je hned budou zkoumat odborníci v čele s epidemiologem Radimem Šrámem. Výsledky pak porovnají se stejným počtem vzorků odebraných dětem v Prachaticích,“ přiblížila radvanická doktorka průběh výzkumu.

Rozbor DNA získané ze vzorků tělních tekutin by měl podle vedoucího výzkumného týmu, epidemiologa Radima Šráma, prozradit, do jaké míry se vliv ovzduší v nejznečištěnější části Ostravy negativně podepisuje na genetickém materiálu dětí. První výsledky mají být známy v příštím roce.

Adam Stošek, který včera na odběry přivedl své dvě malé dcerky Adélku a Míšu, má však téměř jasno už nyní. Ovzduší v Radvanicích a Bartovicích se podle něj na zdraví zdejších dětí špatnou měrou projevuje. „Nedávno jsem se vpodvečer vracel domů z centra. Nastoupil jsem do autobusu, a když jsem tady v Radvanicích vystoupil, nemohl jsem popadnout dech. Často se zde špatně dýchá a děti trpí. Bez spreje na astma se dnes bohužel neobejdeme,“ poznamenal Stošek s tím, že už si také hrál s myšlenkou o stěhování se jinam.

„Tady jsem se ale narodil a máme tady s manželkou i práci, takže se nám pryč jít nechce. Pomohlo by, kdyby se zlepšil ArcelorMittal. Jeho slibům však zatím nevěřím,“ dodal.

Mluvčí hutního kolosu ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová však argumentovala: „Vážíme si práce pana Šráma, se kterým jsme se také setkali. Každopádně naší snahou je být dobrým sousedem, a proto jsme už opravdu začali investovat obrovské peníze do ekologických projektů. Například odprášení aglomerací sníží prašnost proti současnému stavu o sedmdesát procent.“

Závěrem ještě podotkla, že současné vedení huti si je vědomo toho, že podnik ovlivňuje zdejší ovzduší, takže podobných projektů bude ještě více. „Chceme dělat vše pro to, aby se v našem okolí dýchalo lépe,“ uzavřela Breiová.