„Ostravané si určitě vzpomenou na projekt, jehož hlavním cílem byla eliminace krádeží věcí z vozidel. Policisté spolu se strážníky a studenty ostravské střední odborné školy ochrany osob a majetku umísťovali na zaparkovaná vozidla u větších nákupních center v Ostravě modré visačky Vem si mě, uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Ochránci zákona tímto způsobem upozornili motoristy na nejrůznější věci lehkovážně ponechané v automobilech. Aby však paradoxně zlodějům neusnadnili orientaci na parkovišti, visačkami bez varovných poznámek z druhé strany označili i vozidla zodpovědných řidičů.
Krádeží ubylo
Tato kampaň probíhající od dubna do června letošního roku měla mezi veřejnosti velkou odezvu. „Setkávali jsme se s udivenými reakcemi, lidé o hesle diskutovali a uvědomovali si část své zodpovědnosti za majetek. Měli jsme i případy, kdy díky mediální kampani svědci oznamovali krádeže. Podařilo se nám tak eliminovat lhostejnost ke svému okolí a majetku druhých. Během této akce se podařilo snížit počet trestných činů krádeží věcí z vozidel na polovinu. Krátký časový interval, ve kterém bylo poklesu dosaženo, je u této trestné činnosti unikátní,” doplnila Holčáková.
Slavnostní předání ceny se uskutečnilo v budově policejní správy města Prahy, kam dorazili i autoři projektu v čele s ředitelem ostravské policie Tomášem Landsfeldem. Vítězem letošního ročníku Ceny nejlepší praxe jsou pražští policisté s projektem Mobilní trest. Ten řeší efektivní potrestání fotbalových násilníků přímo na stadionech při utkáních. Na třetím místě se umístila preventivně informační skupina Policejního prezídia České republiky s projektem Zebra se za tebe nerozhlédne.
Nevěřili
Ostravští ochránci zákona si z Prahy přivezli i certifikát za další úspěšný projekt Společně proti kriminalitě, který probíhal v předvánočním čase roku 2007 a pokračoval do února letošního roku. „Policisté s mobilním informačním stánkem navštěvovali obchodní centra v Ostravě a vedli s občany dialog na různá témata. Zásadní význam mělo promítnutí obrazových záznamů krádeží kabelek z nákupních vozíků či věcí z automobilů. Ostravané byli šokováni svou lehkomyslností a skutečností, že bezmyšlenkoviě nechávají své věci bez dozoru. Dokonce nás podezírali, že se nejedná o záběry z míst činů, ale že jde o nahrané, fiktivní záznamy,” řekla Holčáková.