V Moravskoslezském kraji má svá školicí a poradenská centra v Opavě, Ostravě, Frýdku-Místku a Novém Jičíně. „Naším posláním je podpora nezávislého a samostatného života lidí ve věku od patnácti let, které jejich handicap ovlivňuje při každodenních činnostech běžných ve společnosti. Snažíme se pro ně vytvořit zázemí, které povzbuzuje, motivuje a dodává jim chuť do života,“ představuje činnost předseda sdružení Jan Horák. Podle odborných odhadů žije jen v Ostravě asi čtyři a půl tisíce lidí s těžkým zrakovým postižením. V kraji je jich kolem osmnácti tisíc.
„Pořádáme pro ně rekvalifikační kurzy, mohou se u nás naučit pracovat s počítačem, pomáháme jim také s hledáním práce. Klienti u nás najdou také právní a sociální poradnu, nechybí ani psycholog,“ říká Šárka Vítová z ostravského střediska. Všechny kurzy, pro začátečníky i pokročilé, ale i poradenské služby jsou pro občany s těžkým zrakovým postižením zdarma.
V poslední době se však Kafira zaměřuje i na zkvalitnění volného času zrakově handicapovaných. „Máme několik kroužků, tvůrčí dílny, zájmový kroužek anglické konverzace, šachový klub, oblíbená je hipoterapie či jóga, svou první schůzku už měl dámský klub, který by se měl scházet jedenkrát měsíčně, připravujeme návštěvu solných jeskyní, turisticko-poznávací exkurze, přednášky a besedy,“ vyjmenovává Šárka Vítová. „Lidé se zrakovým handicapem potřebují specifický a individuální přístup, proto jim nebyly doposud tyto aktivity dostupné. To bychom nyní chtěli změnit. Na to však potřebujeme finanční prostředky - a těch mnoho není. Hodně by nám mohl pomoci grant z programu Prazdroj lidem. Budeme vděčni za každou korunu,“ představuje projekt s názvem Svět volnočasových aktivit očima zrakově handicapovaných Šárka Vítová. Sportovně relaxační, rekondiční a další aktivity realizované tímto projektem budou poskytovány takto handicapovaným občanům měst Frýdku-Místku a Ostravy a jejich spádových obcí.
Výše požadovaného příspěvku: 150 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR16