Vyplývá to z nejnovější statistiky pracovního úřadu. Ke konci října bylo v Ostravě 14 654 uchazečů o zaměstnání. V celém kraji pak necelých třiapadesát tisíc.
„V nadcházejícím období bude mít rozhodující slovo počasí, jeho dopad na pokračování nebo ukončování sezonních prací hlavně na stavbách a ve službách, a samozřejmě vlivy související se silnou korunou i problémy ve světové ekonomice,“ konstatovala mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová.
Zprávy o záměrech propustit větší počet zaměstnanců se v říjnu v celém Moravskoslezském kraji objevily jen sporadicky. V samotné Ostravě ohlásil ukončení činnosti závod společnosti Ruukki CZ, kde o práci přijde všech devětasedmdesát zaměstnanců. Firma se specializuje na kovové konstrukce, v Ostravě například vyrábí tenkostěnné profily. Mateřská společnost sídlící v Helsinkách, Rautaruukki OYJ, vysvětlila, že jde o krok k zlepšení efektivity výroby a optimalizaci nákladů v celé střední a východní Evropě. Výrobní linky z Ostravy budou přemístěny do větších závodů společnosti v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.
Propouštění proběhne ve třech etapách s tím, že první část, 28 zaměstnanců, odejde ke konci letošního roku, poslední pak v únoru příštího roku. V nejvyšším počtu jsou mezi zaměstnanci závodu zastoupeni operátoři výroby, operátoři skladu a referenti zákaznického oddělení. S hledáním nové práce by neměli mít velké problémy. „V současné době má Úřad práce v Ostravě nahlášená pracovní místa, na kterých by se mohli uplatnit zaměstnanci propuštění z hrabovského závodu,“ vysvětlila Baďurová.
V říjnu se v největším množství přišlo na ostravský pracovní úřad zaevidovat patnáct bývalých zaměstnanců České pošty. Dále se jako poslední zaměstnavatel u uchazečů nejčastěji objevovaly firmy Holub zámečnictví, Stavtech, Trenkwalder a Tesco Stores ČR.
Z informací ostravského pracovního úřadu vyplývá, že uchazeči o zaměstnání mají aktuálně k dispozici 6195 volných pracovních míst. Je to sice v meziročním srovnání o 1750 více, ale oproti minulému měsíci jejich stav mírně klesl, a to o 112. Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo nejvíce vhodných pracovních míst pro svářeče kovů a páječe, řidiče nákladních automobilů a tahačů, pomocné skladníky či montážní dělníky.
Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka opět výrazně nejvíce po svářečích kovů a páječích, zámečnících, zednících, pro lidi s úplným středním odborným vzděláním s maturitou registroval úřad nejvíce míst pro obchodní zástupce, telefonisty či zdravotní sestry. Stále přetrvává zájem o vysokoškoláky, zejména o konstruktéry, projektanty, programátory, lékaře a techniky.