Gymnázium už bylo otevřeno počátkem letošního září. Nová škola má podle svých zřizovatelů významně ovlivnit směr rozvoje středního odborného vzdělávání nejen v Moravskoslezském kraji. „Ve škole se budou vyučovat především tolik žádané technické obory. Mimořádnost tohoto projektu spočívá mimo jiné v tom, že společnost Vítkovice přebírá zodpovědnost za přípravu mládeže pro technicky zaměřené vzdělávání. Stane se tak prvním podnikem v České republice, který se rozhodl řešit velmi nedobrou situaci v zájmu o strojírenské obory,“ uvedl zakladatel škol AHOL a jeden ze zřizovatelů nově vznikající školy Josef Holík. Podle něj nabídka školy zahrnuje jak gymnázium, tak obory ukončené výučním listem i obory ukončené maturitní zkouškou.

Společnost Vítkovice umožní zájemcům o strojírenské obory bezplatně studovat a nabídne jim i další výhody a finanční pobídky. „Ihned po vyučení budou mít studenti jistotu perspektivního pracovního místa. Žáci, kteří budou mít zájem ve studiu pokračovat na vysokých školách, mohou ze strany firmy očekávat podporu hmotnou i morální,“ dodal Holík.

Hlavním rysem projektu je sepětí výuky a praxe, která bude probíhat na pracovištích holdingu Vítkovice. Výuka bude probíhat ve dvou budovách. Na Hasičské ulici v Ostravě-Hrabůvce se budou vyučovat technické obory a na ulici Čs. exilu v Ostravě-Porubě bude sídlit gymnázium.

„Startovat se bude se 160 žáky, cílový stav však počítá s 2,4 tisícem studentů ve všech oborech a formách vzdělávání. Ve výukové nabídce je nyní dvanáct technických oborů s výučním listem například v oborech modelář, slévač, obráběč kovů, osm učebních oborů s maturitou a čtyřleté studium na gymnáziu. Žáci ze vzdálenějších lokalit budou mít k dispozici ubytovnu s kapacitou 260 lůžek. Žáci budou přijati bez přijímacích zkoušek, pouze na základě ústního pohovoru,“ doplnila mluvčí škol AHOL Radka Baková.