V Ostravě přibylo nemocných s virózami. A to výrazně. V současné době hygienici hlásí 3341 nemocných na sto tisíc obyvatel. „Oproti minulému týdnu vzrostl v Ostravě počet nemocných s akutními respiračními chorobami o osmdesát sedm procent,“ informovala Irena Martinková z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Nejvíce nemocných je přitom mezi těmi nejmenšími, dětmi do pěti let. Respirační onemocnění trápilo každého třetího člověka, který ve čtvrtek přišel na některou z ostravských pohotovostí.

Přesto je ještě stále vhodná doba na očkování proti chřipce, připomínají lékaři. Očkování doporučují zejména starším lidem. Dva roky nemělo Česko znatelně vyšší výskyt chřipky. Někteří odborníci míní, že letos by mohla chřipka pohrozit více. „Loni byl výskyt chřipky mírnější, jak bude probíhat letos, nejsme sice schopni přesně říct, ale určitě je vhodné dát se naočkovat,“ uvedla Martinková s tím, že starším lidem navíc doporučují spojit očkování proti chřipce s očkováním proti pneumokokům, které vyvolávají závažné záněty plic.

Aktuální vakcína je k dispozici od poloviny září. Pokud přijde silná chřipková vlna, bude to podle odborníků nejdříve po Novém roce. Lidé by ale měli pomatovat na to, že očkování proti chřipce je neochrání hned, ale zhruba za čtrnáct dní po aplikaci.

Podle lékařů aktuální poptávka po očkování proti chřipce závisí i na tom, jak moc se o něm mluví ve sdělovacích prostředcích. „Na začátku října očkujeme klienty, kteří chodí pravidelně a nijak to neodkládají. Jinak je to hodně poplatné tomu, že to lidem někdo připomene. Hodně lidí například přišlo v posledních dnech po zhlédnutí reportáže v televizi, která o očkování informovala,“ sdělila lékařka očkovacího centra na Hornické poliklinice v Moravské Ostravě Hana Ševčíková.

Mírný nárůst zájemců o očkování zaznamenali v očkovacím centru v Mephacentru v Ostravě-Porubě. Oproti loňsku ale zatím chodí lidí méně. „V minulých dnech jsme proti chřipce očkovali tak do deseti lidí denně, loni o tomto čase to bylo asi čtyřikrát více,“ podotkla lékařka Lenka Pětvaldská. Příčina může být podle lékařů i v tom, že lidé věnovali větší pozornost žloutence a na chřipku trochu pozapomněli.

Očkování proti chřipce stojí zhruba tři sta korun. Lidem nad 65 let a pacientům s chronickými nemocemi hradí očkování zdravotní pojišťovny. Naočkovat se lidé mohou u svého lékaře, nebo přímo v očkovacích centrech, které jsou vakcínami zásobeny.