„Z toho největšími položkami jsou vydané obligace ve výši 3,2 miliardy a zbytek úvěru u České spořitelny ve výši bezmála čtyři sta milionů korun,“ vypočítala mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská.

Dále pak vysvětlila, že pro splacení obligací je tvořen takzvaný umořovací fond, který je nyní naplněn bezmála z poloviny. „O tuto částku je při posuzování zadluženosti města nezbytné snížit celkovou výši uvedené dlužné částky,“ podotkla dále Vojkovská.

Celková zadluženost města je tak podle náměstka primátora pro finance Lukáše Ženatého hluboko pod doporučením ministerstva financí a umožňuje přijmout nový úvěr od Evropské investiční banky.

Pokud zastupitelstvo zítra schválí materiál o dalším úvěru ve výši tří miliard korun, bude mít město rezervovanou tuto částku v bance až konce roku 2013. Doba splatnosti je stanovena až na pětadvacet let.

„Peníze by měly sloužit jako městský finanční podíl na projekty, pro které by Ostrava chtěla získat dotace z Evropské unie. Jde například o dopravní infrastrukturu pro Karolinu, humanizaci řeky Ostravice nebo třeba modernizaci zoologické zahrady,“ vysvětlil Ženatý.