Potravinová banka v Ostravě-Hrabůvce právě slaví první rok svého provozu. Od konce loňského listopadu pomáhá lidem, kteří trpí nedostatkem jídla.

„Banka funguje jako sklad, do něhož míří v podobě darů výrobky potravinářských firem. Tyto potraviny musejí být ve lhůtě spotřebitelnosti, nebo mít tuto lhůtu prodlouženou,“ vysvětlila Darina Linzerová, vedoucí zařízení.

Během roční činnosti se podle svých dalších slov setkávala s nadšeným zájmem o tento nový druh pomoci. Je to zřejmě tím, že zdejší region trápí vyšší míra chudoby.

„Zájem je opravdu velký, snažíme se pracovat na získávání ještě většího množství potravin od producentů, abychom tak mohli lépe uspokojit poptávku, která na Ostravsku existuje,“ uvedla dále Linzerová.

Pro potraviny si však lidé nemohou přijít přímo do banky. Distribuce jídla probíhá na základě spolupráce se sedmnácti neziskovými organizacemi, které potraviny odebírají a dále je předávají lidem, kteří navštěvují jejich střediska.

„Spolupráce mezi námi a potravinovou bankou je hodně dobrá. Darování jídla našim klientům je opravdu velmi užitečné,“ pochvaluje si vzájemnou spolupráci ředitel Azylového domu pro muže v Ostravě-Hulvákách Antonín Plachý.

Na druhé straně ho mrzí, že ve společnosti stále chybí cit pro podporu podobných projektů.

Za první rok činnosti rozdala potravinová banka zhruba padesát tun potravin za bezmála jeden a tři čtvrtě milionu korun.

„Očekává se, že hlavními dárci potravin budou nadále především velké firmy, které je produkují, ale přispět do banky může v podstatě každý jedinec. Jde jen o to, mít snahu darovat větší množství jídla a pomoci lidem, kteří na tom jsou o něco hůře, než my ostatní,“ dodává na závěr Darina Linzerová.