Situace na Ostravsku není tak vyhrocená jako v severních Čechách, i tady ale mají Romové obavy z podobného extremistického útoku, jaký předvedli neonacisté v Litvínově. „Lidé se bojí a Janov ukázal, že se mají čeho bát,“ tvrdí Helena Balabánová z občanského sdružení Společně-Jekhetane, které usiluje o rovné šance pro romskou menšinu.

Někteří Romové už přestali posílat podle Balabánové své děti z obav o jejich bezpečnost do škol. Aktuální situace ovlivnila i nedělní fotbalový turnaj proti drogám a rasismu. Pořádala ho Unie olašských Romů České republiky v ostravské hale Čas Bonver. Romské děti z brněnského sdružení Drom, které měly vystoupit v rámci kulturního programu, do Ostravy vůbec nedorazily. „Rodiče se o ně báli a nepustili je. Přijet nechtěl ani soubor z Bruntálu, hodinu jsem je musel přemlouvat a ujistit je, že je bezpečnost zajištěna,“ sdělil předseda unie Josef Stojka, který fotbalový turnaj organizoval.

Patricie Hanzlová, vedoucí nízkoprahového zařízení pro děti a mládež brněnského romského střediska Drom, vysvětlila, že obavy souvisely s nahlášeným pochodem Národní strany v Karviné. „Rodiče se prostě báli pustit děti do vlaku. Souvisí to s panikou, která tady nyní nastala,“ uvedla Hanzlová.

Hrozí něco podobného jako v Litvínově, kde neonacisté zorganizovali pochod na sídliště Janov, i v Ostravě? „Takové signály nemáme. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tu mělo něco podobného stát,“ ujišťuje mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová.

Tisíce Romů žijí například ve Slezské Ostravě. „Romové jsou tím znepokojeni a hledají možnosti nápravy,“ říká romský poradce na tamní radnici Ladislav Koky s tím, že například intenzivněji než dříve shánějí práci. „Jedním z hlavních problémů Romů je ale diskriminace v zaměstnání. Když jdou třeba podvacáté do nějaké firmy a jsou odmítnuti, ztrácejí motivaci,“ sdělil Koky.

V reakci na aktivity ultrapravicových sdružení hrozí Romové i odchodem do zahraničí. V otevřeném dopise na to upozornilo českého premiéra například Sdružení Romů Severní Moravy. Možnou emigraci potvrzují i jiní. „Mnoho lidí chce odejít - do Anglie i do Kanady, a nejen tam. Jestli se ta situace vyhrotí,“ podotkl Josef Stojka z Unie olašských Romů.