Populární ledová plocha, která se měla po roční odmlce znovu vrátit na Jiráskovo náměstí známé jako Kuří rynek, zde bude s velkou pravděpodobností chybět i v letošním předvánočním čase.

„Kluziště bohužel nebude. Důvod je ten, že kromě primátora Petra Kajnara a starosty centrálního obvodu Miroslava Svozila se pro něj včas nenašla další dostatečná podpora. V obou zastupitelstvech se to začalo projednávat pozdě. Měli bychom tak kluziště otevírat dříve, než byly dojednány smlouvy, což logicky není možné,“ sdělil Deníku Lukáš Semerák ze společnosti SPI Holding, který celý projekt zaštiťoval.

Ledová plocha měla začít fungovat 5. prosince a v provozu měla být i s pestrým doprovodným programem až do 10. ledna příštího roku. Náklady na akci byly vyčísleny na pět milionů korun, přičemž zastupitelstvo města mělo včera schvalovat dotaci na projekt ve výši dvou milionů. Nakonec to však na program zasedání nepřišlo.

„Neměl jsem dostatečnou jistotu, že to může proběhnout v pořádku, proto se materiál stáhl z jednání zastupitelstva. Udělám však všechno proto, aby to ještě letos bylo. Jinak věřím, že se to podaří příští rok,“ uvedl primátor Kajnar, který už dříve vyjádřil přesvědčení, že právě kluziště by přineslo vítané oživení centra moravskoslezské metropole.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) odsouhlasil čtyřsettisícovou dotaci na kluziště už na svém úterním zasedání zastupitelstva.

„Naše podpora je podmíněna tím, že se organizátor domluví s městem. Tam to teď ale uvízlo. Věřím však, že budou obě strany dále hledat řešení a že se to podaří zařídit. Muselo by to jít ale hodně rychle,“ přidal svůj názor k problému starosta MOaP Miroslav Svozil.

Podle Lukáše Semeráka je však šance na záchranu kluziště pro letošní rok velmi malá. Na jedné straně je mu tak líto, že se nepodařilo obnovit tradici, na druhé straně však podle svých slov získal poučení a pevně věří, že se bude na Kuřím rynku bruslit příští rok.

„Mrzí mě, když zaznívají hlasy o tom, že na projekt chyběly peníze. Finanční krytí jsme měli zajištěno. Problém je opravdu v tom, že zastupitelé města i obvodu nedali hned na začátku projektu dostatečnou podporu a málo to razili dopředu. Teď už je podle mě pozdě, aby se zpoždění dalo dohnat,“ konstatoval závěrem Semerák.