Stále větší zájem mají v poslední době o taneční kurzy i dospělí a lidé v seniorském věku. Proti středoškolským tanečním, které byly pro mnohé nucenou tradicí, starší páry samy vyhledávají komornější taneční kurzy. Poptávka po nich nabrala takové obrátky, že bývají vyprodány i čtvrt roku dopředu.

„Zájem o společenský tanec nevyvolala jen televizní soutěž StarDance nebo Baillando, hodně však k tomu přispěla,“ potvrzuje Marie Vlachová z Taneční školy Mládí, která vyučuje tanec již tři desítky let. Mladší generace se podle ní prohání po parketu raději na hudbu v latino rytmu, dává přednost jivu či salse, starší generace volí standardní tance a klasiku v podobě waltzu, tanga, valčíku a dalších stylů.

Již pět let vedou kurzy s názvem Pohodové taneční pro dospěláky v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě dvojnásobní mistři republiky v latinskoame­rických tancích Eva a Karel Bankovi. Zájem o výuku v téměř rodinném prostředí v malých skupinkách je stále obrovský. „Je to pro mě každotýdenní svátek,“ pochvaluje si taneční pro dospěláky jedna z účastnic. Další kurz, který začíná v lednu, je již nyní opět zpoloviny vyprodán. „Hlásí se k nám lidé od osmnácti do pětašedesáti let a zájem každoročně převyšuje nabídku.

Přestože si mnozí učitelé tance posteskli, že tancování už není to, co dříve, a mnohým už dnes waltz, foxtrot či jive nic neříká, kulturní domy a společenské sály se každoročně na podzim znovu a znovu plní stovkami zájemců. „Repertoár se změnil, ale základní tance jsou stále stejné. Jde především o to, aby lidé získali k tanci vztah,“ říká Eva Pekárková z taneční školy TEP, která vede taneční kurzy již více než pětadvacet let a již kdysi k tanci přivedla jedna z největších tanečních legend v Ostravě Jitřenka Divácká. „Velmi příznivý ohlas mají i country tance, salsa, učíme třeba i ´zapomenutiny´, jako je například charleston. V kurzech pro dospělé převažují manželské a partnerské páry, které si chtějí oživit to, co se naučily ve středoškolských tanečních, a postupem času tanec zapomněli. Chodí k nám však třeba i maminka se synem,“ doplňuje svou ženu Tomáš Pekárek. Kurz nyní končí, další začne opět hned po novém roce.

„Nikde v zahraničí nemají tradici, že by do tanečních chodili pouze náctiletí. Ta je snad jen u nás. Třeba v Americe je normální, že se do kurzů zapisují i zájemci, kteří právě začali důchodovou etapu svého života,“ shodují se taneční mistři s tím, že zmíněný trend se v posledních letech stále více zabydluje také u nás.