Pod petici už nasbírali zhruba tři sta podpisů. Lidé, kteří bydlí ve vnitrobloku ulic Foerstrovy, Nedbalovy a 28. října, chtějí po radnici Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP), aby zabránila stavbě obytného domu přímo pod jejich okny. Podle starosty Miroslava Svozila jde ale o zdařilý projekt, který po dopracování do dané lokality zapadne. „Nová výstavba přináší do města život,“ říká navíc opakovaně.

Ale zpět na začátek celého problému. Zelený plácek s betonovým hřištěm o celkové výměře zhruba pětačtyřicet na pětasedmdesát metrů už nyní vlastní soukromá firma s názvem Residence Foerstrova. K tomu, aby mohla nový dům stavět, jí však chybí podstatná věc. Příjezdová cesta. A tak žádá radnici centrální městské části, aby jí ještě kus potřebného prostranství odprodala. Ta však doposud s rozhodnutím váhala a zářijové hlasování zastupitelů obvodu MOaP na toto téma skončilo nerozhodným výsledkem.

K nejednotnému postoji představitelů radnice tehdy přispělo možná i to, že už do boje proti zamýšlené výstavbě vytáhli s peticí i samotní obyvatelé této lokality. Předchozí obavy těchto lidí se však nyní ještě zvětšily. Do rukou se jim totiž dostala dokonce vizualizace plánovaného projektu. Ne že by vypadal špatně. Příliš prostoru kolem však neponechá.

„Projekt je to sice hezký, ale nejde ho zasadit na tak malé místo. Výrazně by to znehodnotilo naše bydlení - byty, které jsme si koupili. Připadali bychom si hůř než na sídlišti,“ obává se budoucnosti jedna z obyvatelek této lokality, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Radnice by měla myslet také na to, že si na tom hřišti hrají i děti. A není jich málo – vždyť v okolí jsou hned tři mateřské školy, které jej využívají,“ dodává žena, jejíž jméno má redakce k dispozici.

Podobně hovoří i Libor Grygar žijící v blízkém okolí. Také jemu vadí nejen to, že by v dané lokalitě zaniklo další hřiště, ale především nedokáže pochopit, jak může chtít někdo vtěsnat takový projekt na tak malý pozemek. „Osobně jsem pro novou výstavbu. Ale když se to takhle nahustí, tak nebude kvalitní ani toto nové bydlení, ani bydlení stávajících obyvatel přilehlých domů. To pro mě postrádá logiku. Ať takové domy vznikají na volnějších pozemcích,“ míní starousedlík Grygar.

Starosta MOaP Miroslav Svozil se k celé situaci vyjadřuje ne zcela jednoznačně. V polovině prosince by podle jeho slov měli zastupitelé obvodu schvalovat dopis, kterým odpoví lidem na petici. „Budeme navrhovat, aby se další pozemky zmiňované firmě neprodaly. To ale neznamená, že se tam nebude stavět. Příjezdová cesta se tam dá udělat i jiným způsobem,“ podotýká Svozil. „Studii obytného domu jsem už viděl a nebyla špatná, i když bude chtít dopracovat. Osobně bych se něčemu podobnému nebránil,“ dodává první muž MOaP.

Vyjádření zástupce samotného investora, tedy společnosti Residence Foerstrova, se přes příslib zatím nepodařilo získat.