„Fungování městské nemocnice se sice zatím nijak nekomplikuje, ale nedáváme teď do ní raději žádné investice. Už rok totiž visí ve vzduchoprázdnu. Mám strach, že o ni přijdeme. Je mimo naši kontrolu.“ Tato slova pronesl primátor Ostravy Petr Kajnar. Zdůvodnil tak svou čerstvou aktivitu – napsal dopis ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi s tím, aby urychleně jednal v otázce vyřešení vlastnictví tohoto zdravotnického zařízení. Znění dopisu odsouhlasili ostravští zastupitelé na svém středečním zasedání.

V čem spočívá celý problém? Zhruba devadesát procent budov a pozemků v areálu v hodnotě zhruba tři čtvrtě miliardy korun nepatří městu, jak by mohlo z názvu nemocnice vyplývat, ale státu.

„Domnívali jsme se, že je nemocnice naše, ale ukázalo se, že historicky tomu tak není. Předali jsme ji tedy formálně státu s dohodou, že nám ji zpět bezúplatně daruje. Už se to však táhne skoro rok,“ vyjádřil se náměstek primátora Lukáš Ženatý. „Nedovedeme si představit, že by se to třeba prodalo nějakému soukromníkovi,“ dodal ještě Kajnar.

Nic se však nejí tak horké, jak se to uvaří. Podle Karola Siwka, ředitele ostravské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, se už dohoda o převedení nemocnice na město naplňuje.

„V této chvíli probíhá schvalovací proces výpůjčky tohoto nemovitého majetku od státu městu Ostravě. To je nutná podmínka, aby se mohlo následně jednat o bezúplatném převodu na město,“ vysvětlil Siwek s tím, že movitý majetek v nemocnici už navíc na město převeden byl.

Jak dlouho bude trvat celý schvalovací proces, si v tuto chvíli netroufal odhadnout. Následná darovací smlouva nemovitého majetku je ale podle něj připravena a půjde pak ke schválení na ministerstvo financí. Záležet pak bude na jeho postoji. Zda tedy bude mít Kajnarův dopis kýžený urychlovací efekt, se ukáže až poté, co bude ministru Kalouskovi doručen.