Ten reagoval na sílící aktivity ultrapravicových sdružení, které vyvrcholily minulý týden zorganizováním pochodu na sídliště v litvínovské čtvrti Janov, kde žije početná romská komunita.

„Je to právě naopak,“ konstatoval například čtenář Janek. „Moje máma jezdila v listopadu k večeru do Ostravy nakupovat vánoční dárky. Dnes má moje žena strach jít večer na zastávku autobusů přes sad Boženy Němcové, že ji přepadnou a okradou. Kdy už konečně skončí to překrucování skutečnosti?“ ptá se.

Další čtenář, podepsaný jako Boss, míní, že by se mělo přestat romské menšině ustupovat. „Tato menšina by se měla přizpůsobit nám, a ne aby nás někdo nutil tolerovat jejich chování,“ tvrdí Boss.

Čtenářka Jiřka, která pracuje ve Vítkovicích a z okna kanceláře pozoruje denní ruch na ulici, zase tvrdí, že s docházkou romských dětí do škol to není valné. „Pracuji v kanceláři a vidím romské děti dopoledne chodit do obchodu, aby nakoupily něco k jídlu svým takzvaně upracovaným rodičům,“ konstatovala Jiřka.

Čtenáři kritizují zejména to, že mezi Romy je hodně nezaměstnaných, žijí ze sociálních dávek a nesnaží se tuto situaci změnit. Lidé se prostřednictvím internetu svěřili i s negativními zkušenostmi, kdy se stali oběťmi romských kapesních zlodějů.

Jak situaci napravit? Nad tím se zamýšlí například čtenář Maxx. Podle něj by se měly zmrazit sociální dávky a donutit všechny nastoupit do zaměstnání.

Na článek se v diskusi ozvali i samotní Romové. Jeden z nich například vyzval ostatní, aby z České republiky neutíkali a pokusili se vytlačit společně „fašismus“.