Zdražení Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zdůvodňují mimo jiné zvýšením ceny nakupované vody skoro o pět procent, rostoucími náklady na energie i nutnými investicemi do vodohospodářské infrastruktury.

Rostou ceny vstupů

„Na zdražení se podepsal i nárůst cen chemikálií, které potřebujeme pro čištění odpadních vod, abychom v nich snížili obsah fosforu a dusíku,“ uvedl ředitel Ostravských vodáren a kanalizací Antonín Láznička. I po zvýšení cen ale zůstane Ostrava mezi městy s levnější vodou.

Spotřeba vody se snižuje

V průměru Ostravan spotřebuje v současnosti 106 litrů vody denně. A křivka spotřeby vody míří již několik let za sebou směrem dolů, lidé vodou více šetří a používají i úspornější spotřebiče v domácnostech. V roce 2001 spotřeboval Ostravan za den 125 litrů vody. „Do budoucna předpokládáme, že spotřeba vody klesne až na sto litrů za den, níž už to nepůjde,“ míní Láznička.

Vedení vodáren se obává, že spotřebu vody u firem v příštím roce nepříjemně ovlivní světová finanční krize. „Za prvé může mít vliv na omezení platební schopnosti firem a za druhé, pokud budou firmy omezovat výrobu, projeví se to samozřejmě i na poklesu odběru vody,“ vysvětil Láznička.

Vodárny budou investovat

V příštím roce připravují vodárny řadu investičních akcí – budou například opravovat vodovod a kanalizaci na ulici Nádražní a Jirské nebo na ulici Křivé. „Naší prioritou je ale rekonstrukce ústřední čističky odpadních vod, protože musíme splnit směrnice Evropské unie,“ uvedl ředitel pro strategii OVAK Petr Konečný. Rekonstrukci čističky chce společnost zahájit koncem příštího roku.

„To pokud by byla realizována z vlastních zdrojů a zdrojů města. Kdybychom čekali na peníze z Evropské unie, bylo by to podstatně později,“ uvedl Láznička s tím, že o dalším postupu rozhodne vedení města Ostravy, které je majitelem vodovodní a kanalizační sítě.

Největší havárií, kterou letos vodárny řešily, bylo prasknutí potrubí v Komenského sadech, ke kterému došlo 1. listopadu. Přes čtyřmetrovou prasklinu v litinovém potrubí unikalo sedm set litrů vody za vteřinu. „Byl to jeden z největších úniků, co pamatujeme. Místo praskliny jsme naštěstí rychle lokalizovali,“ uvedl výrobní ředitel David Kutý. Do Komenského sadů a řeky Ostravice přesto nateklo pět tisíc kubíků vody.

ROK 2008

vodné: 27,08

stočné: 23,98

celkem: 51,06 korun

(s DPH za metr krychlový)

ROK 2009

vodné: 28,60

stočné: 27,58

celkem: 56,18

(s DPH za metr krychlový)