Na dvacet tisíc korun přijde společnost Ostravské vodovody a kanalizace ukradení jednoho poklopu od kanálu. Samotní zloději za něj ale dostanou ve sběrnách druhotných surovin jen zlomek této sumy.

„Pokud kanálový poklop ukradnou ze silnice, může dojít k havárii. Pokud ho vezmou někde na zeleném území, může tam zase spadnout dítě,“ upozornil ředitel vodáren Antonín Láznička.

Pracovníci vodáren proto co nejrychleji po zjištění krádeže zajišťují opravu. Ta ale nespočívá pouze v náhradě ukradeného poklopu. Vodárny totiž nyní používají nové typy poklopů, které jsou lépe zabezpečené proti ukradení, a tak společně s ním musejí vyměnit i rám. „Proto je nutné provést bourací práce včetně řezání a frézování vozovky. Jeden ukradený poklop nás tak přijde na dvacet tisíc korun,“ vysvětlil výrobní ředitel vodáren David Kutý.

Případy krádeží kanálových vík nebo jiných kovových materiálů řeší policisté v Ostravě často. Jde ale trochu o boj s větrnými mlýny. „Pokud je nepřistihneme přímo při činu, tvrdí, že víko našli někde pohozené,“ říká mluvčí ostravských městských policistů Vladimíra Kejdová. A pokud se jim nepodaří prokázat krádež, jedná se o přestupek zatajení nálezu, za který šroťákům hrozí jen finanční sankce. Materiál jim policisté odeberou.

Doslova nájezdy na kanalizační víka, ale i na koleje či historická díla, která jsou vyrobena z kovu, by mohly skončit. A to nejen proto, že brzy začne platit nová vyhláška o odpadech, která má zlodějům ztížit možnosti, jak ukradený materiál zpeněžit. „Ve sběrnách se dramaticky snížila cena vykupovaného šrotu. Pokud z toho nebudou mít adekvátní zisk, množství krádeží se sníží,“ míní Kejdová. Za tunu železa ještě v létě vyplácely sběrny šest tisíc korun. Pak ale přišla ekonomická krize, která se promítla i do výkupních cen starého železa. Hutě, které teď mají problém s odbytem a mají velké zásoby, ho od sběren vykupují za mnohem nižší cenu. Výkupny tak zase platí míň lidem, kteří tam starý šrot dávají. Cena železa se snížila desetkrát. „V létě byl kilogram za šest korun, pak to spadlo na šedesát haléřů. Teď se to nepatrně zvýšilo, jsme na koruně,“ uvedla například pracovnice sběrny druhotných surovin Na Mlýnici v Ostravě-Přívoze.

Podobné snížení ceny panuje i u jiných materiálů, které měli zloději často na mušce. Například kilogram mědi se nyní vykupuje od 35 do čtyřiceti korun. Ještě v létě ale vypláceli ve sběrnách i 115 korun za kilogram.

A ve sběrnách už je propad cen znát, obchody váznou. „Denně nám sem jezdilo padesát i šedesát aut, teď kolem patnácti. Většina lidí čeká, až se ceny zase zvednou,“ konstatoval Jiří Homolka ze sběrny druhotných surovin na Paskovské ulici v Ostravě-Hrabové. Podle něj už tato situace dopadá na některé menší sběrny, které uvažují o ukončení činnosti.

Další změnu do činnosti výkupen přinese již zmiňovaná novela zákona o odpadech. Ta začne platit pravděpodobně od ledna 2009 a omezuje výkup kovů ve sběrnách. Vedle toho se chystá ještě vyhláška, která vyjmenuje druhy kovového odpadu, jež budou moci sběrny vykupovat od fyzických osob. Dokud nebude platit, a to může trvat ještě několik měsíců, sběrny za výkup jednotlivcům nebudou od Nového roku vyplácet ani korunu. „Je to nespravedlivé třeba k lidem, kteří potřebují vyklidit sklep nebo garáž,“ tvrdí Homolka.