Podle Jehličky by tak v budoucnu měla být oblast s historickými vysokými pecemi spojena se známkou Evropské dědictví. Podle Světlíka je kulturní dědictví pro Vítkovice mnohem cennější než hodně diskutovaný zápis Dolní oblasti Vítkovic do seznamu UNESCO. „jednak je UNESCO především marketingová známka. Na majitele památky klade velké nároky, které zatím ani při spolupráci s městem a krajem nemůžeme splnit. Evropské dědictví se více soustředí na okolnosti a osobnosti spjaté s historickými místy,“ uvedl Světlík.

Dodal také, že strojírenská skupina má připraven rozsáhlý developerský a rozvojový projekt Nové Vítkovice, který na ploše 253 hektarů vytvoří novodobý fenomén Ostravy a přivede do města kolem šedesáti miliard investic.

Ministerstvo kultury navrhlo do seznamu i historickou část Zlína, Vysokou u Příbrami a zámek Kynžvart. „Evropské kulturní dědictví nechce konkurovat UNESCO, může ale přispívat k rozvoji kultivované kulturní turistiky v místech, kterým bude označení uděleno. Cílem projektu je vytvoření sítě kulturních památek, přírodních nebo městských lokalit a významných pamětihodností,“ dodal ministr.