Třiatřicetileté mamince dvou malých dětí se přisálo klíště na nohu 24. července. Doteď leží na jednotce intenzivní péče. Má ochrnuté ruce i šíjové svalstvo, nohy má sice v pořádku, ale chodit ani sedět nemůže, protože ji neudrží záda. V krku má stále trubičku, kterou jí odsávají hleny, není schopná polykat, výživu dostává sondou.

„Je to životní tragédie. Na tuto pacientku do smrti nezapomenu,“ říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Právě na tomto oddělení pacientka z Prostějova bojovala o život. Ležela tam 66 dní. „Za tu dobu byla měsíc napojena na umělou ventilaci, protože jí ochrnula i bránice. Její činnost se nám podařilo obnovit, všechna ostatní ochrnutí ale zůstala v podstatě bez velkého zlepšení,“ uvedl Kümpel s tím, že pacientku posléze převezli do nemocnice v Prostějově, aby to k ní měla blíže její rodina.

Případů, kdy mělo onemocnění u pacientů s klíšťovou encefalitidou závažný průběh, provázený dezorientací, poruchou vědomí i částečným ochrnutím těla, řešili lékaři letos několik. Například 47letý pracovník v lese, kterému prokázali v červnu onemocnění klíšťovou encefalitidou, má doteď ochrnutou pravou paži v lokti a částečně i v rameni. „Je jasné, že tento pacient se už do svého původního zaměstnání nikdy nevrátí. Dominantní ruku má postiženou,“ konstatoval Kümpel.

Nebezpečí klíšťové encefalitidy je stále větší. Například proto, že klíšťata začínají žít i na místech, kde se dřív nikdy nevyskytovala.

„Že se nakažená klíšťata vyskytují jen do pěti set metrů nad mořem, to už bohužel neplatí. V Jeseníkách zachytili parazitologové klíště ve 1460 metrech nad mořem, kousek pod Pradědem,“ sdělila lékařka Lenka Pětvaldská z očkovacího centra v porubském Mephacentru. K vzestupnému trendu tohoto onemocnění přispívá i fakt, že ubývá tuhých zim a přezimuje tak hodně klíšťat, která by v silných mrazech neměla šanci přežít. Vedle přenosu nákazy přisátím klíštěte ale mohou lidé klíšťovou encefalitidou onemocnět i po požití nepasterovaného mléka či sýru, který se z něj vyrobí.

Oborníci v této souvislosti zdůrazňují, že nejlepší ochranou před nákazou je očkování. Doporučují ho zejména starším lidem, protože u nich onemocnění probíhá závažněji. Právě nyní je na očkování nejvhodnější doba. Tři očkovací dávky přijdou i s aplikací zhruba na 1800 korun. Po třech až pěti letech je nutné dát se přeočkovat.

V České republice je proti klíšťové encefalitidě proočkováno asi 17 procent populace, Moravskoslezský kraj je v tomto směru podprůměrný. Na toto očkování dorazilo jen deset procent lidí. V sousedním Rakousku je očkováno 88 procent populace a případy onemocnění zde lékaři registrují jen výjimečně. „Studie rakouských vědců potvrdila, že díky očkování bylo zabráněno skoro třem tisícům případům neurologického onemocnění za šest let,“ dodala Pětvaldská