Kluziště na Kuřím rynku bude s velkou pravděpodobností opět chybět, přesto by Vánoce v centru Ostravy neměly být letos chudé. Na centrálním Masarykově náměstí už byly o uplynulém víkendu postaveny desítky dřevěných stánků, které by měly být otevřeny už dnes. Samotný projekt s názvem České Vánoce pak začne příští úterý.

Kromě rukodělných výrobků či občerstvení ve stáncích tak akce nabídne od 9. až do 23. prosince dennodenně zajímavý doprovodný program. K vidění bude velký malovaný betlém s dřevěnými sochami či stan se zvířátky.

„Zajímavé jistě budou ukázky tradičních řemesel. Denně jich představíme čtyři až pět, pokaždé jiná. K tomu budou hrát buď reprodukovaně koledy, nebo odpoledne živě lidové soubory,“ přiblížil část programu Filip Rohan, ředitel Centra kultury a vzdělávání Moravské Ostravy a Přívozu, které má doprovodné aktivity na starosti.

Děti zřejmě ocení malé okružní jízdy po Masarykově náměstí ve vláčku nebo možnost vhodit svá přání do schránky výmluvně označené nápisem Ježíškova pošta.

K výzdobě náměstí neodmyslitelně patří i vánoční strom, který se rozzářil v pondělí ráno. „Letos je to dvanáct a půl metru vysoký smrk z Beskyd. Světelné řetězy jsou z LED diod a svítit budou čtyřiadvacet hodin denně,“ uvedl Petr Smoleň z Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu.

„Nebude chybět ani speciální stánek s prodejem drobných výrobků klientů a uživatelů služeb neziskových organizací, které se tak mohou prezentovat svou činností. Výtěžek ze zakoupených dárků poslouží neziskovkám v péči o handicapované či sociálně vyloučené občany,“ doplnila informace Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu.