Více než jedenáctimilionová dotace, kterou schválili i zastupitelé, umožní zpracovat projektovou dokumentaci, a současně žádosti o peníze z fondů Evropské unie i provést průzkumné práce. Nové výběhy pro tygry budou umístěné do lesního prostředí a doplněné o malou vodní plochu a vyhlídková místa pro návštěvníky. Plocha výběhů bude téměř 4500 metrů čtverečních, přičemž stávající klece tygrů mají plochu zhruba desetkrát menší.

„S výběhem pro tučňáky a tuleně se počítá místo starého výběhu medvědů, v centru zoo. Safari bude vybudováno v nové části areálu a lidé tam budou vjíždět vláčkem,“ říká mluvčí ostravské zoo Stanislav Derlich. Na vybudování safari už jsou dokonce zajištěny i peníze - je totiž zahrnuto do takzvaného Integrovaného plánu města, který je podpořen i z evropských peněz.

Jestliže u těchto projektů bude příští rok ve znamení „papírové“ přípravy, jiné už budou dokončeny a obohatí návštěvu zoologické zahrady. Na začátku roku má být například otevřen pavilon Malá Amazonie, který vzniká ve vstupních prostorech střediska pro kontakt s veřejností, kde je i expozice papoušků. Prostor má připomínat jihoamerický prales a domov v něm mimo jiné najde nový a pro návštěvníky atraktivní druh zvířat, drápkaté opičky. Rekonstrukce pavilonu přijde na dva miliony korun.

Zoo také nedávno zahájila výstavbu výběhu pro medvědy, který přijde zhruba na padesát milionů korun. Bude umístěn na nové ploše, kde doposud nebyl žádný výběh, a to v sousedství pavilonu slonů. Ve výběhu budou vedle medvědů také hulmani a další zvířata. Stavba bude dokončena asi za rok. „Podle dosavadních zkušeností nejen našich, ale všech institucí, kde jsou exotická zvířata chována, se určitě bude ještě nějakou dobu celá řada věcí dolaďovat. Každá ze zoostaveb je totiž prototypem a unikátem. Poté bude možno postupně začít přesunovat do nového expozičního komplexu i zvířata. Teprve způsob a rychlost jejich aklimatizace v novém prostředí rozhodne o dalším postupu a termínech,“ vysvětlil ředitel ostravské zoo Petr Čolas. Jako reálný termín otevření celého komplexu proto odhaduje nejdříve konec roku 2009, případně brzy zjara roku následujícího.

Na zahájení celé stavby získala zoo od města Ostravy dvacetimilionovou dotaci. O jejím dofinancování se bude rozhodovat na prosincovém zastupitelstvu. „Vzhledem k tomu, jakou vedení města i celé zastupitelstvo zoologické zahradě v poslední době věnuje pozornost, je zde reálný předpoklad, že by celá stavba mohla být dofinancována již v příštím roce, a to právě z rozpočtu města,“ informoval Čolas.

Vedle toho chtějí příští rok ve Stromovce začít s modernizací dětské zoo, která se rozšíří, modernizuje, přibudou v ní nové hrací prvky, toalety i další zvířata, která si děti mohou pohladit či nakrmit je.