Pravou stranu kaple vyplňuje šest metrů dlouhý betlém s asi šedesáti soškami lidí a zvířat. Naproti je oltář s trojitým křížem, čtrnáct zastavení křížové cesty v kruhovém reliéfu a několik obrázků lidové podmalby skla olejem. Pod oknem stojí socha svaté Hedviky, patronky Slezska.

Přes výzdobu jsou v kapli vidět původní zdi či ohořelá omítka nad oknem z času hradního požáru. „Do konstrukce místnosti jsme nezasahovali, jen betlém trochu zakryl nepovedený zásah z časů komunismu, který byl proveden v rámci takzvané Akce Z,“ uvedl Karel Burda, ředitel společnosti Ostravské výstavy, která má správu hradu na starosti.

Myšlenka na vznik kaple je stará asi jeden rok. Přestože kaple nebyla vysvěcena, příležitost k duševnímu rozjímání nabízí. „Přáli bychom si, aby sem lidé přišli, na chvíli vypnuli, zůstali stát a přestali myslet třeba na to, jaké slevy dnes nabízejí v supermarketech,“ říká Burda.

Práce Jana Czupryniaka se na hradě nepředstavily poprvé, je autorem například deskové dřebořezby v obřadní síni. „Na hrad jsem přijel poprvé před čtyřmi lety a hned jsem si toto místo zamiloval,“ řekl Czupryniak. Na vyřezání sošek do samotného betlému pracoval půl roku, již hotové figurky přivezl z Polska. Teď už třetí měsíc pobývá v Ostravě, aby dřevořezby dokončil.

Slavnostní otevření kaple je naplánováno na pátek na 17 hodin. To ale nebude jediná akce, která se na hradě připravuje. Současně totiž začíná výstava betlémů, která patří k nejnavštěvo­vanějším akcím. Letos jich bude v hradních prostorech vystaveno téměř sto, přičemž k nejzajímavějším patří Petřkovický hornický betlém, jehož autorem je bývalý havíř Tomáš Kudelňák.

Další novinkou je skutečnost, že hrad už není nedobytnou pevností pro vozíčkáře. Ti se nyní díky schodolezu a plošinám dostanou do většiny jeho částí včetně terasy Pevnostní budovy, hradní kaple či hradní galerie.