V empírovém sále v prvním patře zámku se budou dražit umělecké předměty s celkovou vyvolávací cenou za více sedm milionů korun. Zejména půjde o díla z našeho regionu, například Heleny Salichové či Ferdiše Duši. V nabídce bude i sklo a porcelán z 19. století. Předměty je možné si až do soboty prohlédnout v prostorách Ostravské antikvy na Střelniční ulici v centru Ostravy a tam si také zakoupit katalog, který vstup na aukci umožní. „Součástí bude aukce dobročinná, nabízet se budou hlavně umělecké smalty z majetku společnosti Vítkovice,“ uvedl Dalibor Mouka ze společnosti Aukční kompanie, která akci organizuje. Výtěžek dobročinné aukce je určen pro Dětské centrum Domeček v Ostravě-Zábřehu, které se stará o děti do tří let.

Součástí aukce bude prohlídka zámku, jehož rekonstrukce v současné době vrcholí. Opravena je nejen hlavní budova, ale i sousední objekty, například původních koňských stájí, kde budou nově soustředěny staré vzácné spisy a vznikne i studovna pro veřejnost. Venkovní a zahradní úpravy budou dokončeny na jaře, stejně tak jako vybavení interiéru. Práce na opravě zámku a jeho okolí přijdou na více než sto milionů korun. „Šlo o totální rekonstrukci včetně zpevňování podloží, stabilizace stěn a výměnu krovu,“ uvedl Pavel Czene, šéf stavebních investic společnosti Vítkovice.

Z historického vybavení zámku se mnoho věcí nezachovalo. „Původní je například kování na oknech, které je ještě z dob Rothschildů,“ sdělil Milan Šraml, hlavní inženýr projektu, s tím, že veškeré parkety či dveře jsou věrnými replikami.

Empírový zámeček nechal postavit v roce 1847 Salomon Meyer Rothschild, někdejší majitel železáren. Patrová budova sloužila především jako reprezentativní sídlo ředitelů Vítkovických železáren. Po roce 1948 ale došlo k necitlivým zásahům do podoby zámku. Budova se přizpůsobila potřebám administrativy, nastěhovaly se tam například odbory, později kádrové oddělení, technická knihovna a nakonec také podnikové muzeum. Snahou současného vedení je obnovit alespoň zčásti i původní zahradu, na které dnes stojí průmyslové objekty. Některé z nich totiž chtějí demolovat, například v příštím roce by měla padnout k zemi nevzhledná čtyřpatrová budova telefonní ústředny.

Po rekonstrukci se zámečku vrátí i jeho původní náplň. „Budou v něm reprezentativní prostory pro hosty a obchodní partnery, jednací místnosti a kanceláře představenstva Vítkovice Holding,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Vítkovice Eva Kijonková. V podkroví bude umístěna soukromá sbírka obrazů.