VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize zabrzdila prodej pozemků

Ostrava - Celosvětová finanční krize zasadila další úder ostravskému stavebnímu boomu. Krátce po útlumu prací na Karolině se nyní rada města rozhodla raději pozastavit prodej svých pozemků developerům.

11.12.2008
SDÍLEJ:

Seidlerovo nábřeží v OstravěFoto: archiv

Ušít Ostravě nový kabát bude složitější, než se původně plánovalo.

Problémy na světových finančních trzích totiž v současnosti výrazně omezují možnosti investorů. A rozvoj moravskoslezské metropole se tak začíná čím dál více zadrhávat.

Rada města se na svém posledním zasedání usnesla, že na základě současné situace pro jistotu odloží prodej hned několika zajímavých pozemků určených pro novou výstavbu.

„Stop se týká Seidlerova nábřeží na břehu řeky Ostravice, proluky po bývalém Artforu na křižovatce ulic Nádražní a Českobratrské nebo ovocného sadu na úpatí Hoštálkovic, kde měly vyrůst bytové domy,“ upřesnil primátor Petr Kajnar.

Kromě těchto lokalit, kde už mělo město vybrána konkrétní jména investorů, se bude zřejmě odkládat i zamýšlený prodej pozemků na Černé louce a v pustkoveckém vědecko-technologickém parku. Zde ještě ani jména vítězných developerů nejsou známá.

Kajnar: Prodej by byl rizikový

„V této době by mohl prodej pozemků přinést rizika, takže jsme se rozhodli udělat pauzu. Chceme totiž zabezpečit, že se v daných místech opravdu postaví to, co má. Investoři by nyní nemuseli mít možnost zaplatit městu za pozemky hned, a také by mohli mít problémy dodržet harmonogram prací,“ vysvětlil dále primátor.

Hokejový trenér Alois Hadamczik a zároveň majitel společnosti Buly, která má stavět obchodně-kancelářský objekt ve zmiňované proluce po Artforu, s Kajnarovými slovy částečně souhlasí. Zároveň si však myslí, že by obě strany mohly hledat i jiná společná řešení.

„Jsem ochoten se například zavázat, že to delší dobu dále neprodám. Mohl bych tam i prozatímně vybudovat parkoviště, které v dané lokalitě velice chybí. Nemůžu se už ale opravdu jako dříve zaručit, že na tomto pozemku postavím představený objekt v určitém časovém horizontu. Nájemce, které jsem měl kdysi nasmlouvané, už totiž kvůli letitým průtahům s prodejem nyní nemám,“ uvedl Alois Hadamczik.

Prodej Seidlerova nábřeží by pak měl být vůbec nejlepší uzavřený obchod mezi Ostravou a soukromým developerem. A to přesto, že už dříve město kvůli neshodám na podobě smlouvy odmítlo původního vítěze výběrového řízení – firmu DGV Consulting – a oslovilo druhého v pořadí.

A sice společnost Fortius Global Investments, v jejímž čele figuruje bývalý ministr školství i financí Ivan Pilip, která chtěla kupovat za částku jen o něco málo nižší než DGV. Za pozemky v přepočtu nabídla zhruba osmnáct a půl tisíce korun za metr čtvereční.

„Náš zájem o Seidlerovo nábřeží nadále trvá. Nemáme záměr stavět tam něco jiného, než jsme předložili v soutěži. Tedy polyfunkční objekt, který nabídne bydlení směrem k řece Ostravici a obchody a kanceláře směrem k ulici Bohumínské,“ vyjádřil se Jiří Vosecký, člen představenstva společnosti Fortius Global Investments. „Krize vzhledem k tomuto projektu nic nemění,“ dodal.

Doslova za pět dvanáct tak v tomto ohledu na konci listopadu prošel zastupitelstvem prodej pozemků na náměstí Dr. E. Beneše v centru města společnosti Amádeus Real.

Ta zde hodlá vystavět obchodně administrativní komplex, jehož nová část má být plynule propojena se stávajícím obchodním domem Ostravica Textilia.

„Problémy spojené s finanční krizí se nás netýkají,“ uvedl po listopadovém rozhodnutí ostravských zastupitelů Michal Soukup, marketingový ředitel společnosti Amádeus Real.

Zasekla se proměna Ostravy na dlouhou dobu? Nebo jde jen o krátké přechodné období? Jak vnímáte rozvoj města? Mění se moravskoslezská metropole k lepšímu, nebo k horšímu? Vaše názory nás zajímají. Diskutujte na www.msdenik.cz.

Autor: Martin Pleva

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
BK Opava – NH Ostrava 111:78
48

KOOPERATIVA NBL: Opava - Ostrava 111:78

Ilustrační foto.

Pět hasičských vozů vyjelo k požáru bytu v Hrabůvce

V Tramvaji rozbil lahví cestujícímu hlavu a pak se sám přihlásil na polici

Pátrání policistů po dalším agresorovi z ostravské MHD nemělo dlouhého trvání.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Na prodej občerstvení na vánočních trzích se v posledních týdnech roku 2017 zaměřují při svých kontrolách pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS).

Vánoční hru uvedli po 15 letech

Waldorfská ZŠ z Ostravy-Poruby se včera připojila k tradici, kterou v adventním čase dodržují školy tohoto typu v tuzemsku i zahraničí

Udali oceláře – uhlí prý hromadí načerno, kraj už informoval ČIŽP

Ostrava – Zřejmě komusi z Radvanických a Bartovických obyvatel obtěžovaných prašností došla trpělivost a poslal hejtmanovi kraje „udání“ na podnik Arcelor Mittal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT