Marný boj s větrnými mlýny připomínají aktivity sdružení BytyOKD, které se snaží o to, aby současný vlastník rozsáhlého bytového fondu – společnost RPG Real Estate – prodal majetek po těžební společnosti stávajícím nájemníkům. Sdružení organizuje petice a mítinky, se žádostí o pomoc se obrací na právníky, v zastoupení adresuje stížnosti k Evropské komisi, žádá i poslance, vládu, senátory, aby do situace zasáhli.

Všechny tyto počiny jsou však stále bezvýsledné. Stanoviska, jež přicházejí, jsou zamítavá. Naposledy řekla „ne“ výtkám o případné nepovolené státní podpoře právě Evropská komise. Uhlobaron Zdeněk Bakala, majitel RPG Real Estate, tak může dál v klidu trvat na svých několikrát opakovaných prohlášeních: „Byty prodávat nehodláme, chceme jít cestou oprav a poskytování nájemního bydlení.“

Předseda sdružení BytyOKD Roman Macháček ale flintu do žita házet nehodlá. „Vzdávat se nebudeme. Požadujeme, aby RPG dodržovalo závazky plynoucí z privatizační smlouvy, chceme, aby tato smlouva byla pro transparentnost zveřejněna. Auditem by se mělo také ověřit hospodaření tohoto současného majitele bytů,“ míní Macháček.

Posledním dosud učiněným krokem bylo podle něj pondělní odeslání dopisu ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Sdružení v něm žádá důkladný rozbor stávající situace a v případě zjištěných prohřešků třeba i odstoupení státu od privatizační smlouvy z roku 2004.

„Dopis jsme obdrželi. Situací kolem bývalých bytů OKD se dlouhodobě a vážně zabýváme, a stejně tak budeme řešit i tento dopis. Z našich opakovaných zjištění je ale privatizační smlouva z roku 2004 společností RPG dodržována,“ předesílá zřejmou reakci na nejnovější aktivitu sdružení Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.

Palas napsal Barrosovi. Kvůli bytům RPG

Evropská komise v těchto dnech opakovaně odmítla stížnosti týkající se bytového portfolia ve vlastnictví skupiny RPG. Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová odpověděla na stížnost české europoslankyně Jany Bobošíkové ve smyslu, že tutéž problematiku komise prošetřovala už dříve, a že ani tehdy, ani nyní nedospěla k závěru, že by prodej OKD včetně bytového fondu představoval jakoukoli výhodu pro kupujícího. Nemohlo proto podle ní jít o nepovolenou státní podporu. Dopis předsedovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi nyní zaslal i nový hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. „Vznesl v něm žádost na posouzení problému životních jistot občanů tohoto kraje. Tedy na zjištění, zda nedošlo při privatizaci majetkové účasti České republiky ve společnosti OKD k neoprávněné veřejné podpoře a k překročení maximální podpory,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.