Minimálně dvojnásobný počet lidí oproti obvyklé situaci nyní přichází na odbor dopravně správních činností ostravského magistrátu. Úřad, který je přitom jako jeden z mála otevřen veřejnosti každý všední den, tak praská ve švech. Obrovské řady se venku před ním tvoří už dlouho před samotnou otevírací dobou. Poté co se jeho brány otevřou, začíná v čekárnách jedno velké hemžení lidí.

„Co mi zbývá, odstát si to tady musím, jindy jsem neměla čas přijít. Navíc jsme si myslela, že úřední dny jsou jen v pondělí a ve středu. Jsem naštěstí docela trpělivá, ale jestli se úředníci na přepážkách zaseknou, tak to asi nevydržím. Cítím, že u některých lidí už panuje značná nervozita z toho, jak to tady vypadá,“ vyjádřila se včera dopoledne jedna z žen čekajících na přepsání auta, která však nechtěla zveřejnit své jméno.

Vedoucí odboru dopravně správních činností Dalibor Mozdřeň k současné situaci poznamenal, že počty pracovníků na přepážkách byly maximálně posíleny a zaměstnanci mají omezeno čerpání dovolené.

„V poslední době vlivem legislativních změn došlo ke znatelnému nárůstu odbavených občanů. Jen na oddělení evidence silničních vozidel nyní zaznamenáváme šest set vyřízených požadavků denně oproti klasickým zhruba třem stům,“ uvedl Mozdřeň s tím, že za poslední tři týdny bylo odbaveno přes dvanáct tisíc občanů.

Nárůst požadavků se týká především vyřazení starých vozidel z registru. Od nového roku totiž nastane podle zákona povinnost platit například za každé v registru evidované osobní auto, které není zákonně pojištěno, denní částku dle objemu motoru od padesáti do sedmdesáti korun. „Další nárůst je u přihlašování ojetých vozidel do registru, protože příští rok se na ně bude nově vztahovat povinnost poplatku za nesplnění emisních limitů, a to dle stáří od tří do deseti tisíc korun,“ vysvětlil dále vedoucí odboru dopravně správních činností.

V neposlední řadě se pak podle něj u nejvyhledáva­nějších služeb jedná o přihlašování nových vozidel ať už fyzických, ale zejména podnikajících fyzických a právnických osob. Ty totiž chtějí využít možnosti pořídit do konce roku za finanční prostředky získané podnikáním vozidla a pracovní stroje. „Občané mají možnost vyřídit si své záležitosti na odboru dopravně správních činností ostravského magistrátu každý pracovní den až do konce roku dle našich klasických úředních hodin. Výjimkou bude poslední den roku, kdy budeme zavírat už v pravé poledne,“ dodal Dalibor Mozdřeň.