Požár v odletové hale, agresivní cestující na palubě letadla. Dokážou si bezpečnostní složky letiště Leoše Janáčka zdárně poradit s těmito případnými problémy? Napovědět mělo cvičení, které se v Mošnově konalo v úterý večer.

„Nejprve si cvičný požár odpadkového koše v odletové hale vyžádal zásah hasičské jednotky. Všichni, kteří se v tu dobu nacházeli v ohrožených prostorech terminálu, museli být evakuováni. Celá akce trvala přibližně patnáct minut a po zlikvidování ložiska ohně a kontrole prostor bylo letiště opět uvedeno do provozu,“ přiblížila první z akcí mluvčí letiště Michaela Kubešová.

K simulaci druhé krizové situace posloužil přistavený letoun L410. Devět figurantů společně s posádkou společnosti Job Air – Central Connect Airlines ohrožoval na palubě letadla agresivní cestující. K vyřešení této situace byly povolány všechny bezpečnostní složky letiště a také svolán krizový štáb. „Bylo nutné vyzkoušet součinnost všech složek letiště. Každý útvar má nastavené své postupy v případě nestandardní situace, ale je potřeba ověřit si jejich fungování a součinnost v praxi,“ vyjádřil se Leoš Liška, bezpečnostní ředitel letiště Leoše Janáčka.

Jako námět druhého cvičení byl podle něj záměrně zvolen nepřizpůsobivý cestující na palubě letadla, protože tato situace může kdykoliv nastat. „Lidé odlétají nebo se vracejí z dovolené mnohdy posilněni alkoholem a nemusí to vždy jít řešit jen připomenutím slušného chování. Vyjednávání s agresivním cestujícím trvalo necelé dvě hodiny,“ dodal Liška.

Cvičení tohoto charakteru bylo jedním z prvních, která se na letišti do budoucna plánují. Záchranáři ale vědí, že žádná zkouška nanečisto nemůže nikdy věrohodně nahradit skutečnou krizovou situaci.

K poslední takové události došlo na mošnovském letišti v polovině listopadu. Jeden motor boeingu při startu do egyptské Hurghady poškodil pták. Pilot nejdříve žádal o nouzové přistání. Na plochu proto vyjeli hasiči, kteří byli připravení k zásahu, kdyby letadlo s plnými nádržemi třeba začalo hořet. Nakonec zasahovat nemuseli, protože pilot se rozhodl doletět s jedním motorem do servisu v Praze. Přesto se mošnovští hasiči dostali do vypjaté psychické situace.

MARTIN PLEVA, LIBOR BĚČÁK